Rohové sedací soupravy kralují modernímu obývacímu pokoji

Rohové sedací soupravy kralují modernímu obývacímu pokoji

Několik let zpátky vypadal typický obývací pokoj zcela jinak než dnes. Kralovala mu sedačka 3+1+1. V nově zařízených interiérech již tuto sestavu nenajdeme. Obytné části, která dnes propojuje kuchyň, jídelnu a obývací pokoj, vévodí jako velké rodinné centrum rohová sedací souprava. A jelikož se nám do malých bytů mnohdy jídelní stůl ani nevejde, často supluje i jeho funkci.

Sedací souprava jako centrum rodinného dění

Už dávno neplatí, že se rodina schází společně u jídelního stolu. Tuto roli převzala sedačka. Rohová sedací souprava je k tomu ideální. Vejde se na ni celá rodina, přitom kompoziční uspořádání jednotlivých míst na sezení umožňuje příjemnou konverzaci. A nejen tu. Na sedací soupravě a konferenčním stolku probíhají rodinné oslavy, zápolení v různých stolních hrách, ale i na hracích konzolách. Společně se zde vžíváme do rolí hrdinů oblíbených seriálů při sledování televize. Nebo si zde vychutnáváme kávu, čaj a společně si čteme. Dobře zvolená sedací souprava umí nabídnout mnoho funkcí v jedné.

„Vymáčkněte“ z ní co nejvíce

Jednou z nich je i to, že na ní usteleme hostům. Je jedno, jak velký byt máte. Rozkládací sedací soupravy umí nabídnout vždy příjemné řešení, pokud se u vás rozhodne přespat babička s dědečkem, známí, kolegové nebo kamarádi od dětí. Ale třeba i ve chvíli, kdy manžel stůně, chrápe kvůli tomu více než obvykle, a vy se skutečně zrovna dnes v noci potřebujete do práce vyspat.

Rozkládací funkce a úložné prostory v rohové sedací soupravě se vždy hodí. Je příjemné mít kam odložit deky nebo polštářky, které nám zpříjemňují lenošení před televizí. Ale ukrýt se sem dají i naše oblíbené večerní hry nebo pletení. Třeba já jsem se k němu díky nové pohodlnější sedačce, než jsme měli doma dříve, opět vrátila.

Na velikosti záleží

Zdá se vám pro váš malý interiér velká rohová sedačka přece jen příliš? Nebojte se jí. Určitě to nebude ten kus nábytku, kvůli kterému se budete doma cítit stísněně. Právě naopak. Dokáže zajímavě rozčlenit otevřený prostor a obývacímu pokoji vdechne útulnou rodinnou atmosféru. Na velikosti u sedačky záleží a její pohodlí je přímo úměrně právě tomu, jak je velká. Ne zbytečně bytelná, ale s mnoha možnostmi pro polehávání. Ona totiž rohová sedačka je současně lenoška.

Materiál čalounění rozhoduje o tom, jak dlouho s vámi vaše sedací souprava pobude

Na sedací soupravy se používají čalounické textilie, eko kůže a kůže. Poslední jmenovaný materiál, kůže, se obvykle používá jen na nejdražší modely sedaček. Nábytek příliš prodražuje a ve výsledku ani nepřináší interiéru efekt, který bychom od ní čekali.

Sedací soupravy z eko kůže

Jako alternativu lidé volí eko kůži. Někdo si myslí, že jde o speciálně pomletou kůži, jiní, že je to vlastně koženka. Ani jedno není pravdou. Eko kůže je dvouvrstvý materiál, kde se na spodní bavlněný úplet nanáší polyuretanový vrstva. Vzhledem připomíná kůži. Je odolnější než koženka, ale rozhodně není věčná. Má ale řadu výhod. Dobře se čistí, nevadí alergikům, když je kvalitní, tak je pevná, odolná oděru, prodyšná a stálobarevná. Rozhodně ale není stejně odolná jako pravá kůže. To zdaleka ne. Navíc je náchylná na polití tekutinami. Mohou ji poškodit a stejně tak výplň sedačky. Přes eko kůži totiž tekutina velice snadno proteče.

O eko kůži pečujte. Čistěte ji zásadně jen vlhkým hadříkem a pravidelně ji impregnujte vhodným přípravkem na eko kůži.

Stále však není zapotřebí podceňovat textilní čalounění

Textilní čalounění má mnoho podob, barev a vzorů a dá se s ním v interiéru velice zajímavě pracovat. Bojíte se, že z textilu neodstraníte fleky po tekutinách, jídle, pamlscích a řádění dětí? Řešením je na sedací soupravu hned po zakoupení použít fungující impregnaci. Skloňovaným hitem dneška je nano impregnace na čalounění. Velice účinně odpuzuje vodu. Využívá k tomu tzv. efekt lotosového květu.

Další odpůrci textilních sedacích souprav se najdou mezi chovateli domácích mazlíčků: psů a koček. Zejména kočka se umí díky svým drápům na textilní sedačce pěkně vyřádit. Ale to jen na některé. Stačí si totiž umět správně vybrat a sedačce neublíží ani hravá koťata, která zatínají své kočičí drápky všude a do všeho. Řada textilních vazeb dnes odolá i kočkám.

Jak si správně vybrat barvu sedačky?

I když jsou na trhu různobarevné, pestré a vzorované sedací soupravy, není to ta nejlepší volba. Ideálnějším je vybrat si čalounění v některém z přírodních zemitých odstínů.To je vlastně nejoblíbenější barva i pro rohové sedací soupravy. Další oblíbenou barvou je šedá. Ani ta není jen jedna a směle se dá říct, že ani 50 odstínů šedi by nestačilo na to, abychom ukázali všechny možnosti, které nekonečné valéry šedé barvy nabízí.

Sedací soupravy jsou však velice často kombinované. Obvykle ze dvou různých barev nebo materiálů.

Na sedací soupravu patří hezký a účelný bytový textil

Různé polštáře, polštářky, deky a plédy. To jsou věci, které se nám budou u televize nebo při relaxaci na sedací soupravě hodit. Pokud jste si ji vybrali v zemitých nebo zmiňovaných šedých odstínech, máte teď šanci vpustit do bytu světlo. Třeba prostřednictvím žlutých polštářů a červené deky.

Velký výběr sedacích souprav, včetně rohových, nabízí BauMax

Nemusíte hledat prodejce sedaček. Obrovský výběr sedacích souprav, včetně rohových, totiž nabízí BauMax. K dispozici jsou různé tvary i velikosti sedaček, samozřejmě všemožné materiály a barvy. Všechny je můžete vidět a samozřejmě rovnou i zakoupit v e-shopu Baumax.