Prof. Jindřich Halabala - významný český designér nábytku

Jindřich Halabala (1903-1978) ovlivňoval od roku 1930 téměř dvě desetiletí jako hlavní architekt Spojených Umělecko-průmyslových (UP) závodů v Brně charakter výroby podniku.

Prof. Jindřich Halabala - významný český designér nábytku

Jindřich Halabala (1903-1978) ovlivňoval od roku 1930 téměř dvě desetiletí jako hlavní architekt Spojených Umělecko-průmyslových (UP) závodů v Brně charakter výroby podniku. Během těchto let navrhl desítky prototypů židlí, stolů, křesel, kuchyňských a ložnicových sestav a množství bytových doplňků, které symbolizují dodnes slavnou éru českého nábytkového designu.

Halabala se vyučil stolařem v dílně svého otce v rodných Koryčanech a poté absolvoval pražskou Uměleckoprůmyslovou školu pod vedením prof. Pavla Janáka. Do praxe tak vstupoval nejen jako zručný truhlář, ale i jako neústupný přívrženec funkcionalismu, což se posléze projevilo na čistitě formy a přesnosti provedení všech jeho návrhů, které se vyznačovaly pohodlností, jednoduchostí, nápaditostí a praktičností. Tuto atmosféru přesně vystihl titulek článku o Halabalových návrzích v časopise Světozor z roku 1937: "Nábytek praktických lidí."

K jeho specialitám patřila např. polohovací křesla a pohovky stejně jako sestavovací nábytek, který byl jakýmsi předchůdcem pozdějšího sektorového nábytku. Pozornost věnoval také nábytku do malých a nejmenších bytů jako např. sklápěcí postel, která navenek vypadala jako skříň.

Slogan UP: "A tak v každém kusu nábytku UP je krása spojena s účelností a díky dokonale organizované výrobě podařilo se i spojiti vysokou UP kvalitu nábytku pro celý život s cenami každému přístupnými" nebyl pouze prázdným reklamním sloganem. Předválečný UP nábytek je v mnoha současných domácnostech používán dodnes. Kopie některých kousků se v současnosti stále vyrábí.