Proč se vyplatí sledovat cenu zlata v obchodech?

Proč se vyplatí sledovat cenu zlata v obchodech?

V tuzemsku se investiční zlato stalo poměrně známým fenoménem. Je oblíbené hlavně u větších investorů, v poslední době o něj však stále větší zájem projevují také drobnější střadatelé. Ti tuší, že právě zlato může uchovat reálnou hodnotu jejich peněz. Zvláště nyní, kdy Českem zmítá rekordní inflace.

Cena na burze nemusí odpovídat sumě v obchodě

Většina investorů před nákupem sleduje hlavně to, jaká je cena zlata na burzách. Ovšem pak zjišťují, že v obchodech bývají nabídky značně odlišné. Je to dáno krom jiného tím, že žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovnaZlaté slitky tedy pocházejí hlavně ze švýcarských rafinérií. Rozdíl cen v českých a slovenských obchodech může činit až 10 %, což při větším nákupu zlata rozhodně není málo.

Srovnávejte nabídky a ušetříte peníze

Právě z výše uvedených důvodů se vyplatí hledět nejen na cenu zlata na burze, ale přímo ve vybraných obchodech. Investiční zlato vás vyjde levněji, pakliže si srovnáte nabídky jednotlivých prodejců. Pavel Trtík, zakladatel eshopu zlate-mince.cz, k tomu říká: „Slitek ze stejné rafinérie, srovnatelné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Ovšem není tomu tak, tudíž si jako budoucí investoři přeci jen musíte v Česku a na Slovensku dát při nákupu investičního zlata větší pozor, abyste jej nepořídili zbytečně draho a přišli zbytečně o peníze. Vyplatí se to i tehdy, jestliže investiční zlato nakupujete v menším objemu.

Investiční zlato je bezesporu dobrou komoditou. Pokud si dáte při nákupu (a rovněž prodeji) pozor, máte prakticky jistotu - o vložené finanční prostředky nepřijdete, ba spíše ještě vyděláte, neboť cena zlata neustále stoupá. A dá se předpokládat, že tomu bude i do budoucna.