Praktický návod, jak vybrat dveře včetně kliky a kování

Praktický návod, jak vybrat dveře včetně kliky a kování

Přemýšlíte nad výběrem nových dveří a nechápete, jak je možné, že existuje takové množství nejrůznějších možností? Nejste v tom sami, protože výběr těch skutečně vhodných dveří není jednoduchý. Musíte si dopředu zjistit, jaké parametry sledovat a na co nezapomenout při výběru. S touto přípravou vám pomůže i následující článek, po jehož přečtení by měl být výběr nových dveří o něco jasnější a snad i jednodušší.

Kam umístit bezpečnostní dveře

Nejdůležitější výběr nastává ve chvíli, kdy jde o dveře, které oddělují venkovní prostor od vašeho bytu. Platí to jak v případě rodinného domu, tak i pro řešení v rámci bytu. Bezpečnostní dveře tak rozhodně patří na místo hlavních vchodových dveří. To, co však mnozí podceňují, je fakt, že jsou potřeba i bezpečnostní dveře do sklepa. I ten totiž může znamenat vstupní bod, a zaslouží si tak zvláštní pozornost. Hodí se také pro zabezpečení sklepních kójí v rámci bytových domů a paneláků.

V čem se bezpečnostní dveře liší od klasických

Bezpečnostní dveře se liší hlavně v úrovni zabezpečení proti vniknutí nežádoucích osob. To znamená nejenom poctivé kování, ale také vložení do pevné ocelové zárubně, která zabrání snadnému vylomení či vykopnutí. Při výběru konkrétního modelu sledujte bezpečnostní třídu, kdy vybírejte alespoň číslo 3. Protipožární ochrana většinou nebývá nutným kritériem pro dveře do sklepa, ale může se hodit v případě, že volíte hlavní vchodové dveře do bytu.

Úspora místa s posuvnými dveřmi

Jedním z faktorů, které připadají v úvahu při přemýšlení nad tím, jaké dveře budou nejlepší, je dostatek místa. Klasické křídlové dveře totiž vyžadují volné místo pro otevírání. V tomto ohledu jsou tak mnohem úspornější volbou jednoduché posuvné dveře. V poslední době jde o stále více oblíbené řešení, které perfektně kombinuje funkčnost a moderní minimalistický vzhled. Dveřní pouzdro pro posuvné dveře totiž působí elegantně a nenápadně.

Na výběr je z několika různých variant, takže si výsledek snadno přizpůsobíte vzhledu interiéru. Za cenu náročnějších stavebních úprav tak dostanete moderní a praktické řešení. Bez problémů tak těsně vedle dveří umístíte klidně komodu, knihovnu a podobné.

Z jakých materiálů mohu být dveře vyrobené

Velkým kouskem skládačky pro úspěšný výběr dveří je správný materiál. Tradičně lze dveře rozdělit na skleněné či dřevěné. Existují také kombinace dřevěných dveří se skleněnými tabulkami. V případě dveří ze dřevěného materiálu vybíráte ještě typ povrchové úpravy. Cenově nejvýhodnější volbou do méně namáhaných prostor je fólie. Naopak drahou variantou s krásným efektem představuje dřevěná dýha. Pokud hledáte skutečnou odolnost proti poškrábání nebo vlhkosti, hledejte hlavně laminátový povrch CPL, který splní všechna tato očekávání. Pokud pestrou nabídku zúžíte na jeden konkrétní materiál a povrchovou úpravu, je již jednoduché zvolit dekor či barevné provedení.

Výběr vložky pro snadné otevírání i bezpečnost

Pokud máte vybrané samotné dveře z pohledu materiálu, typu, velikosti a designu, zbývá vyřešit podstatné detaily v podobě vložky a kování. Konkrétně vložka si zaslouží velkou pozornost, protože správným výběrem značně zvýšíte bezpečnost a klidně si příjemně usnadníte otevírání a zavírání dveří.

Například cylindrické vložky s knoflíkem nabízí pohodlné a snadné zamykání i otevírání dveří. Knoflík se umístí z vnitřní strany bytu a z vnější části je klasický zámek. Pro otevření zevnitř tak nepotřebujete přímo klíč. To ale není vše, protože tento typ zámku se vyskytuje v bezpečnostní třídě 3 a 4, což nabízí ochranu před častými taktikami zlodějů. Taková vložka odolává odvrtání, odplanžetování a dalším záludným taktikám. Své využití najde u vchodových dveří do domu i do bytu.

Kukátko pro kontrolu

S možností snadného otevření dveří zevnitř je stále potřeba myslet na bezpečnost v případě, že je na druhé straně někdo cizí. Přesně to umožňuje kukátko do dveří. Dnes jde o běžnou součást většiny dveří v bytech, ale hodí se i pro použití v rodinném domě, kde může být z nejbližšího okna špatný výhled právě na prostor u vstupních dveří. Kukátko je dobré umístit do takové výšky, aby na něj viděli i vzrůstem menší lidé. Díky speciálnímu panoramatickému průzoru totiž bude bez problémů vidět většina postavy stojící na druhé straně, takže dokážete snadno odhadnout, jestli skutečně otevřít.

Dejte si záležet na výběru kliky

Výběr nerezového kování a kliky samotné je velkým krokem. Pokud jde o interiérové dveře, řešíte zpravidla hlavně vzhled, tvar a kvalitní zpracování pro dlouhou životnost bez problémů. Zde většinou nečíhají žádné komplikace za předpokladu, kdy vybíráte u kvalitní firmy. Nerezové kliky se navíc snadno udržují v čistotě a bez poškození svého vzhledu vydrží skutečně velké množství použití, což z nich dělá ideálního kandidáta i do více namáhaných například komerčních prostor.

Pokud toužíte po originálním designovém prvku, zvolte unikátní rustikální kliky. Výborně se hodí pro přírodně laděné interiéry a nabídnou krásný prvek i v rámci restaurace, hotelu či krásné chalupy. Originálně tvarované zpracování a použití vhodných materiálů vytváří doslova koncert z pohledu designu. I přesto, že vnější vzhled budí dojem, že má svou historii, vnitřní části jsou podle moderních technologií a nabídnou spolehlivou funkčnost i při delším používání. Teď už pouze zbývá vybrat tu nejvhodnější variantu, která se bude hodit ke dveřím i ke zbývajícímu interiéru.