Potřebujeme víc místa!

Potřebujeme víc místa!

To si jistě řekl každý, kdo buď obýval malý prostor, nebo přestože prostor měl dostačující, tak měl příliš mnoho věcí. A pak samozřejmě rozrůstající se rodiny nebo rozrůstající se firmy, které potřebují uložit spoustu nových věcí.

Pokud není možnost vyměnit menší prostory za větší nebo vás k danému místu váží vzpomínky či jiné okolnosti, pak nezbývá, než maximálně využít prostoru stávajícího.

K uklizení, schování nebo k maskování všech možných věcí se skvěle hodí vestavěné skříně. Využijí doslova každý centimetr od podlahy až ke stropu a navíc jsou některé téměř uměleckým kouskem, který zkrášlí a obohatí celý prostor. Tedy mají vlastně více funkcí. Jsou užitečné, schovají a uspořádají ve svých útrobách všechny možné i nemožné, mnohdy i zbytečné věci. Zkrášlují prostor, jsou vyrobené z pěkného a kvalitního materiálu a na přední straně mohou mít např zrcadlo, které opticky zvětší prostor místnosti nebo krásnou obrazovou tapetu, která celou místnost pohodově projasní.

Pokud máte dostatek fantazie, zkušeností a prostorové představivosti, nebude pro vás problém si takovou vestavěnou skříň sám navrhnout dle svých potřeb a zadat renovované firmě k zhotovení. Je vždy lepší nechat si vyrobit vestavěnou skříň přímo vám na míru a nekupovat si hotové univerzální vestavěné skříně. V kvalitní firmě, která se zabývá realizací interiérů, zakázkovou výrobou nábytku a dalšími souvisejícími činnostmi vám velice rádi poradí, vše vysvětlí, zhotoví návrhy a nábytek vyrobí. Ideální je, pokud má taková firma pobočky ve více městech. Např firma Invida se zabývá krom jiného i výrobou vestavěných skříní v Praze, ale má pobočku i v Českých Budějovicích. Z toho plyne, že potencionální zákazník z Jihočeského kraje si pořídí vestavěnou skříň v Českých Budějovicích a nemusí cestovat kvůli pořízení vestavěné skříně až do Prahy. A funguje to samozřejmě i opačně.

Pořízení a uspořádání vestavěné skříně

Jako první si musíte uvědomit, kde bude vestavěná skříň stát a co se do ní bude ukládat. Jestli bude v dětském pokoji, v ložnici, v koupelně nebo v obývacím pokoji. Podle toho se odvíjí její vzhled a vnitřní uspořádání. Naprosto ideální je vestavěnou skříní vyplnit výklenek ve zdi, který nejde efektivně využít jiným způsobem.

Dalším důležitým krokem je správně změřit prostor, kde bude skříň umístěná a určit vyhovující rozměry skříně. Při určování hloubky se musí zohlednit, zda skříň bude mít posuvné nebo klasické dveře. U šatních skříní s posuvnými dveřmi je optimální hloubka 65 – 70 cm. Od celkové hloubky je totiž nutno odečíst 8 – 10 cm na posuvné dveře. V případě dveří s klasickým pantem je dostatečnou hloubkou 60 cm. Ale samozřejmě záleží na potřebách a možnostech prostoru.

Základním vybavením jsou zásuvky, nízké a vysoké police a místo se šatní tyčí na věšení na ramínka. Případně pojezdy na zavěšení drátěných košů. Zde je nezávazný přehled ideálních prostor ve skříni v cm na výšku, šířka záleží jen na vás a na možnostech skříně.

  • Krátké věšení: prostor 90 - 100 cm (trička, blůzy, košile, halenky, saka, nohavice)
  • Dlouhé věšení: prostor 120 - 160 cm (dlouhé šaty, kalhoty, kabáty, případně kabelky)
  • Police: 30 - 40 cm a pro uložení větších a vyšších věcí 60 - 200 cm (vysavač)
  • Zásuvky: optimální výška okolo 20 cm, šířka může být velmi velkorysá
  • Vrchní část skříně: ideální prostor 40 cm (pro uložení sezónních věcí)

 

Závěsná tyč je ideální na zavěšení šatů, kabátů, kalhot, společenských oděvů, ale i kravat a kabelek. Pokud není na šatní tyč dostatek prostoru, existuje výsuvná tyč, která není umístěna klasicky zleva doprava, ale směrem od zad skříně k jejím dveřím. Kromě těchto tyčí existují i speciální věšáky na kalhoty, pásky nebo kravaty.

Do polic můžeme umístit různé oblečení, které nemusí viset na ramínku - trička, mikiny, svetry, kalhoty, domácí oděv.

Do vyšších polic můžeme umístit např ložní prádlo, ubrusy, nevyužité závěsy, záclony. Nebo lze tento prostor využít k uložení méně často používaných domácích spotřebičů.

Zásuvky jsou ideální pro umístění nejen drobnějšího oblečení, spodního prádla, ponožek, kapesníků, kravat, ale i různých menších pomůcek do domácnosti, dokumentů, kancelářských potřeb. V dětském pokoji jsou vhodné hlubší a širší zásuvky pro rychlý úklid hraček a dětských potřeb. Stejnou funkci jako mají zásuvky, splňuje i drátěný program, který má oproti zásuvkám dvě výhody, uložené věci jsou přehledně vidět ze všech stran a navíc zde může volně proudit vzduch.

Všeobecně platí, že nejpoužívanější věci a oblečení jsou umístěny do snadno dostupných míst a výšek. Vestavěná skříň by měla mít možnost kdykoliv v budoucnosti změnit své uspořádání dle požadavků majitelů, tak, aby byli vždy spokojeni.

Šatní skříň patří k největším úložným prostorům v každé domácnosti. Její správné uspořádání a umístění zajistí, že budete mít dostatek úložného prostoru na všechno své oblečení, domácí pomůcky a často i další věci, například sportovní vybavení a současně vám zbyde dostatek místa na jiný nábytek.