Poradíme vám, jaký nábytek zvolit do malého bytu

Poradíme vám, jaký nábytek zvolit do malého bytu

Jsou různé důvody, proč volíme malý byt. Většinou jde o finance a počet spolubydlící a občas zase pouze o přechodné bydlení. Každý z nás potřebuje soukromí a možná jdete poprvé do nového – svého vlastního bydlení.

První bydlení je obvykle velmi malé a volí jej převážně mladé páry bez dětí a ti, kteří jsou singly. Po zahájení profesionálního života je zkrátka třeba se od něčeho „odpíchnout“ a většina mladých nemá možnost řešit nemovitost z vyšší kategorie. Rovněž se pro malý byt rozhodnou ti, kteří si nemohou dovolit větší byt, případně právě začínají život ve větším, dražším městě. V případě malého bytu existuje několik specifik při zařizování nábytkem. Hlavní roli hraje co nejlepší využití prostoru.

Začátek zařizování

Kupujete-li starší nemovitost, zřejmě první věc, která vás čeká je likvidace starého nábytku. Původní majitelé často po sobě nechají rozměrnější kousky. Služba na vyklizení nábytku vám může ušetřit spoustu nervů – nemusíte přemýšlet, kam nábytek vyhodit, v čem ho odvezete a ani nosit po schodech staré sedačky. Byt, který není přecpaný nábytkem vypadá úplně jinak. Možná se vám bude zdát i o něco větší a o podobě nového bytu se vám bude přemýšlet lépe.

Oblečení, kosmetika, knihy, hrnce, pánve, povlečení na polštáře... Zvykli jsme si pro své pohodlí mít po ruce stovky věcí. V malém bytě se setkáte především s jedním problémem – kam to všechno odložit? Zachrání vás multifunkční kousky nábytku.

1) Zásuvky pod postel

V dětství jste možná měli pod postelí strašidla, nyní tam můžete mít efektivní a estetické šuplíky na cokoliv. Obvykle v nich skončí oblečení, například takové, které nosíte pouze v zimě, nebo ložní prádlo. Setkali jsme se však i s kreativnějším využitím dřevěných zásuvek pod postel. Milovníci knih si tam schovávají kousky, které nejsou ochotni půjčit. Muži i ženy tento prostor vyžívají na pomůcky pro své hobby. A najdou se i tací, kteří si do nich schovají sladkosti a láhev vína. Díky kolečkům se s nimi snadno manipuluje, studenti si do nich mohou odkládat učebnice a někdy se v nich dají vytvořit i postýlky pro menší děti.

2) Vyvýšená postel

Prostor se vám bude zařizovat mnohem lépe, když si uměle vytvoříte v bytě patro. Postel na sloupech, ke které vedou schody nebo žebřík, nafoukne prostor a zároveň pod ní vznikne útulné místo. Můžete pod ní vytvořit televizní koutek, pracovnu nebo místo pro hraní pro děti.

3) Pohodlí a kompromisy

Domov by měl být místem, ve kterém načerpáme novou energii a zcela se uvolníme. Proto k němu neodmyslitelně patří sedačka a pohodlná postel. I když jste singly, nemusíte se vzdát větší postele, ale přizpůsobte jí zbytek pokoje. Uskromněte se s malým dubovým nočním stolkem v podobě poličky, na kterou vejde jen malá lampa a budík. Konečně, alespoň budete mít méně vizuálního nepořádku.

4) Drobný nábytek se schovaným úložným prostorem

V malém bytě si nemůžete dovolit nábytek s tenkými nožičkami, který pouze zabírá prostor. Jistěže, sednout si do křesla a vyložit si nohy na taburetu je velmi příjemné, ale co kdyby byly v taburetce schovány všechny vaše fotoaparáty, nabíječky a různá elektronika?

Koupelnové zrcadlo by mělo mít za sebou skříňku, v sedačce můžete skladovat oblečení, hračky nebo náhradní peřiny pro hosty.

5) Multifunkční kousky a vertikální prostor

Rozkládací sedačka či postel, která se přes den promění v gauč – je pouze na vás, co si vyberete. Multifunkční pomocníci se najdou i v kuchyni, například pult, který můžete používat k přípravě jídla a poté jej snížit a používat jako stůl k jídlu. Malý prostor zároveň nezahlcujte dekoracemi a orientujte se spíše na stěny. Pár obrázků zútulní domů a nijak vám nezkomplikuje pohyb po bytě.

Podobně je to s poličkami, na které můžete propašovat i pár úložných košíků na drobnosti. Dětem dobře poslouží také závěsný organizér na dveře, do kterého můžete roztřídit školní a výtvarné pomůcky.