Odebírejte zelenou elektřinu i vy

Odebírejte zelenou elektřinu i vy

Planeta se nám otepluje, ledovce tají a z nemalé části za to mohou i české uhelné elektrárny. Na výrobě energie se u nás podílí velkou měrou. Na území ČR se však nachází i obnovitelné zdroje energie a elektřinu z nich může využívat každý, i vy!

Elektřina, která pochází z obnovitelných zdrojů, je nazývána zelená energie. Není v ničem rozdílná od té „obyčejné“ energie, co vám proudí doma v zásuvkách. Má oproti ní jen jednu podstatnou výhodu: Při její výrobě nevznikal skleníkový plyn CO2, který se významnou měrou podílí na oteplování zemského klimatu.

Jak začít využívat zelenou elektřinu?

Zelenou elektřinu svým zákazníkům nabízí společnost E.ON. Stačí se ozvat, že byste měli zájem. Nic složitého to není, fyzicky se nic nemění. Domů vám bude proudit pořád ta stejná energie. Ono totiž ani není možné fyzikálně odlišit zelenou elektřinu od ostatní. Všechno funguje na pozadí, pro koncového zákazníka se nic nemění. Tedy skoro nic.

Může mít dobrý pocit z toho, že dělá něco pro přírodu, a také se o trochu navýší jeho vyúčtování. Ekologické produkty bývají obvykle dražší, ale z ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů budete příjemně překvapeni. Za 1 MWh ekologické energie u E.ONu zaplatíte pouze o 34 Kč navíc. Ročně vás tedy to, že ulevíte přírodě, bude stát zhruba dva nebo tři hrnky kávy ve vaší oblíbené kavárně.

Jak tedy odběr zelené elektřiny funguje?

Vše se zajišťuje na ekonomickém principu. Dodavatel ekologické elektřiny nakoupí od výrobců z obnovitelných zdrojů určité množství energie a toto množství pak dodá koncovým spotřebitelům, již mají o zelenou energii zájem. Na celý proces dohlíží tzv. Operátor trhu s elektřinou. Vystavuje záruku původu, a tak si můžete být jisti, že energie skutečně pochází z obnovitelných zdrojů.

U nás v Česku se jako obnovitelné zdroje energie používají solární, větrné a vodní elektrárny či bioplynové stanice.