Obytné kontejnery – co se o nich vyplatí vědět?

Obytné kontejnery – co se o nich vyplatí vědět?

Hledáte malé, útulné a rychle realizovatelné bydlení? Ideální volbou jsou obytné kontejnery, které mají navíc i příznivou pořizovací cenu. Vlastní bydlení tak má dnes na dosah opravdu každý. Je tu však pár věcí, které byste o obytných kontejnerech měli vědět.

Co vlastně je kontejnerový dům?

Kontejnerový dům je tvořen z použitých přepravních kontejnerů, které se již lodní společnosti rozhodly odepsat. Jejich odkupní cena se pak zpravidla pohybuje v řádu vyšších desítek tisíc. Navíc lodní kontejnery musí být vodotěsné, nehořlavé a odolné, máte tak jistotu, díky čemuž patří mezi nejstabilnější konstrukce pro modulární bydlení na světě.

Obytné kontejnery nacházejí uplatnění nejen jako celoročně obývaný prostor, ale i jako chaty, kanceláře či soukromé tělocvičny.

Jaké výhody přináší obytné kontejnery?

Obytný kontejner přináší řadu výhody nejen svým obyvatelům, ale myslí i na životní prostředí, protože recykluje vyřazené lodní kontejnery. To má jistě výrazný pozitivní dopad na přírodu.

Se svou pořizovací cenou, která již byla zmíněna výše, je finančně výhodnější než klasické modulární domy či obytné buňky, se kterými se dnes na trhu setkáte. Navíc vám skladovací kontejnery při přeměně na obytné nabízí možnost jejich kreativního uspořádání.

Obdobně jako výše zmíněné obytné buňky je možné obytné kontejnery přestěhovat, což se jistě hodí, pokud jste se ještě nerozhodli natrvalo usadit v dané lokalitě.

Výstavba kontejnerového domu trvá zhruba 6-8 týdnů, což je v poměru s klasickým bydlením opravdu rychlé.

Při správné volbě vnějšího obložení kontejneru, může váš dům vypadat jako moderní dřevěnice, aniž by někdo tušil, že se původně jednalo o přepravní kontejner.

Jaké nevýhody má obytný kontejner?

Samozřejmě, že bydlení v obytném kontejneru má i pár nevýhod. Mezi nejvýznamnější z nich patří problémy s instalací rozvodných sítí, a to jak elektřiny i potrubí. Kontejnery k tomu nejsou uzpůsobeny, takže je potřeba vše správně rozplánovat a počítat s problematičtější instalací.

Při výstavbě domu z přepravních kontejnerů je potřeba stavební povolení, což může celou stavbu výrazně prodloužit. V tomto ohledu jsou pak stále výhodnější mobilheimy, které stavební povolení nevyžadují.

Pokud si pak nedáte dostatečný pozor na výběr izolace, hrozí koroze konstrukce, kvůli špatně umístěnému rosnému bodu.