Nevíte, jaké závěsy do ložnice? My ano!

Nevíte, jaké závěsy do ložnice? My ano!

Nebraňte se závěsům do ložnice. Disponují hned dvěma pro spánek prospěšnými vlastnostmi. Místnost nejenom dobře zatemní, ale také zahřejí. Opticky i pocitově. A mohou se stát i její designovou dominantou. 

Závěsy do ložnice jsou velmi praktickou dekorací. Z designového hlediska navozují v místnosti harmonii a z toho praktického ji zatemňují a zateplují. Pokud ovšem zvolíte závěsy správného materiálu a barvy.

Zaměřeno na barvy

Barvy nás ovlivňují více, než si mnohdy uvědomujeme. Platí to nejenom pro barvy stěn, ale i textilií, jimiž se v interiéru obklopujeme. Do ložnice obecně jsou vhodné spíše barvy tišící než nabuzující, tedy tlumené a pastelové. Ty navíc i pocitově zahřívají.

Teplé a studené barvy

Ne nadarmo se barvy dělí na teplé a studené. Mezi teplé barvy patří červená, oranžová, žlutočervená, žlutá, zelenožlutá a zelená. Typickými studenými pak jsou modrozelená, modrá, fialově modrá, fialová, červenofialová. Všimněte si, že všechny obsahují modrou. Při volbě barev do ložnice je ale vhodné vyřadit ty, které v člověku nabuzují energii, jako jsou červená a oranžová. A zaměřit se spíše na ty, které uklidňují, tedy zelenou, modrou či růžovou.

Zaměřeno na propustnost světla

Dalším parametrem, na nějž byste se měli při výběru zaměřit, je stupeň zatemnění, jehož chcete v místnosti dosáhnout. Tedy propustnosti světla daného materiálu. Dokonalou tmu většinou zajišťují hrubé materiály s vysokou gramáží. To je cifra informující o hmotnosti vláken na jeden metr čtverečný.

Závěsy jako estetický prvek

Úloha závěsů ale může být i čistě estetická. Zde si uvědomte, jakého efektu chcete v místnosti docílit. Zdali harmonického, nebo byste ze závěsů rádi udělali dominantu místnosti. Obě varianty jsou možné a zajímavé. V prvním případě se snažte barvu i dekor závěsů sladit s ložním povlečením. Nebo alespoň dekoračními polštářky. Vaše závěsy ale mohou v místnosti plnit i funkci jakéhosi solitéru a stát se tak dominantou ložnice. V tom případě zvolte barvu vyloženě kontrastní, a to tentokrát ke stěnám.