Na ohrádce pro své dítko nešetřete

Na ohrádce pro své dítko nešetřete

Malé děti jsou z logiky věci neposedné a velice zvědavé. Díky tomu jsou schopné i přes své malé pohybové dovednosti dolézt opravdu kamkoliv, což může být i docela nebezpečné. Koupí vhodné ohrádky však můžete takovýmto výpravám udělat konec.

Hlavní je bezpečnost dítěte

Je pravdou, že stále probíhají diskuze, zdali nejsou dětské ohrádky příliš omezující. Mnoho rodičů je vnímá spíše jako klece, které jejich potomky brzdí ve vývoji. Argumentují třeba tím, že kdysi žádné ohrádky nebyly a dětem se vedlo výborně.

Ano, nicméně kdysi nebyla ani auta nebo zimní kabáty. To však neznamená, že dnes musíme chodit pěšky a v chladnu mrznout. Ohrádky mají zabránit volnému pohybu dítěte po místnosti, případně po celém bytě, kde by se mohlo snadno zranit. A zdraví potomků je potřeba chránit za všech okolností.

Moderní ohrádky pro děti na hraní jsou navíc dostatečně prostorné. Není tak třeba se obávat, že by se dítě cítilo kdovíjak stísněně.

Jaký model si pořídit?

Dětské ohrádky se dnes vyrábí z nepřeberného množství materiálů. Stále velice populární je dřevo, které hodně vydrží, pěkně vypadá a jedná se navíc o obnovitelnou surovinu.

Nicméně konstrukce ze dřeva jsou obvykle docela těžké a ani jejich sestavování není zrovna záležitostí na pár minut. Navíc se dítě o dřevěné části může během dovádění zranit. To samé se dá v podstatě říci i o celokovových modelech.

Velké oblibě se těší ohrádky se síťkou. Ty jsou levné, snadno se skládají a zároveň nezabírají mnoho místa. Plusem rovněž je i nízká hmotnost. Proto jsou tyto verze často označované jako cestovní ohrádky. Vzhledem k jejich skladnosti je snadné je naložit do kufru auta nebo na zadní sedačku. Jsou mnohem bezpečnější než verze z kovu nebo dřeva. O síťku se dítě neporaní.

I tento druh produktu však má své nevýhody. Při pohledu do sítě se může v očích dítěte zvyšovat napětí. To je také důvod, proč by děti neměly být v síťové ohrádce déle než půl hodiny v kuse.

Běžně se dají koupit i nafukovací, respektive plastové ohrádky, které se rovněž dají snadno přenášet. Nicméně nejsou příliš stabilní a pro živější děti jsou tedy nevhodné.