Multifunkční materiál? Vsaďte na dřevo!

Multifunkční materiál? Vsaďte na dřevo!

Dřevo je po celém světě oblíbeným stavebním materiálem. Své příbytky si z něj stavěli už naši předkové v pravěku. Jeho obliba se neměnila napříč staletími a své místo má i v současné architektuře. 
Možnosti využití dřeva jsou dnes opravdu bohaté, a to jak v interiéru, tak exteriéru. Za tím stojí především jeho vlastnosti, ať již se jedná o pevnost, tvrdost či životnost. 

Dřevo v interiéru i exteriéru

Dřevěný můžete mít nábytek, židle, podlahu, postel i kuchyň. Plot, terasu, pergolu, garáž i zahradní domek. Dřevem si máte možnost obložit stěny i fasádu. Poutavé ovšem jsou i dřevěné doplňky jako sošky, mísy a vázy. Ze dřeva vyrobíte papír a samozřejmě si s ním zatopíte. Všestrannější materiál v přírodě snad nenajdete. Nebo ano? 

Obkladové a podlahové palubky

Dřeva jsou plné hobbymarkety. Dřevěné palubky, překližky, řezivo, spárovky... Orientujete se v truhlářských termínech? Pojďme si pro jistotu jednotlivé pojmy trochu objasnit. V každém obchodě pro kutily například najdete obkladové palubky, jež primárně slouží k obložení stěn v interiéru. O něco silnější a pevnější jsou palubky podlahové, kterých, jak napovídá jejich název, využijte při stavbě dřevěné podlahy. 

Spárovky a překližky

Další kategorií jsou spárovky, speciální lepené desky, u nichž nedochází k vnitřnímu pnutí a v průběhu času tedy nemění svůj tvar. Často se proto využívají při výrobě stolů, kuchyňských linkek a pracovních desek. Velmi oblíbená je mezi truhláři ovšem i překližka, ze které šikovní kutilové vyrábějí nábytek, obkladové dílce, ale třeba i dveře. 

Zaměřte se na původ dřeva

Jak poznáte opravdu kvalitní dřevo? Na pohled nijak. Jistým vodítkem pro vás ale může být region, respektive stáří stromů, z něhož pochází. To je jeden z klíčových parametrů určujících jeho kvalitu a pevnost. Čím starší a zdravější strom, tím samozřejmě zdravější a pevnější dřevo. 

Nakupujte na Ispas.cz

Například Dřevoprodej Praha (ispas.cz) ve své nabídce má dřevěné materiály pocházející z ruských severských lesů. Tamní dřevo jednoznačně patří mezi nejkvalitnější. A se stejnou kvalitou tudíž můžete počítat u staveb z něj postavených. Pergolu nebo terasu z tamního sibiřského modřínu skutečně budete mít na doživotí.