Moderní obývací stěny jsou v kurzu

Moderní obývací stěny jsou v kurzu

Obývacím stěnám ještě neodzvonilo. Možná jste minimalisté a razíte motto, že co nemáte, to rozhodně nepotřebujete. Na rozdíl od vaší babičky tady nechcete mít uloženou sadu skleniček, kapesníky a sváteční povlečení. Tento užitečný nábytek však pojme třeba vaši elektroniku (televizi, DVD přehrávač), postavíte si sem fotografii své rodiny nebo uklidíte sbírku CD.

 

Bude složena třeba jen ze stolku pod televizi, poličky a dvou skříněk? Pak ji samozřejmě nepřeplníte kompletní výbavou v podobě sady porcelánu. Ale zabere zas méně místa. Obývací pokoj, jemuž přes celou jednu stěnu vládne „výstavka” keramických figurek, už je překonaným pojetím. Doma potřebujete žít a dýchat, prostor nesmíte nábytkem zahltit.

 

Co je důležité kromě rozměrů? Obývací stěna rozhodně není něco, co si kupujete na týden. Jak je zpracovaná? Co pevnost úchytů? A v neposlední řadě se podívejte i na otázku materiálu. Masiv nepoškrábete, i když budete doma uklízet, stěhovat, opravovat. Dřevo je však zapotřebí správně ošetřit.

Na druhou stranu, pokud si vlastní bydlení teprve zařizujete a až časem chcete někde zakotvit nastálo, varianta z lamina vám rozhodně dobře poslouží. Tím spíše, pokud zatím žijete sami nebo s partnerem a až otázkou času je, zda si společně pořídíte alespoň štěně.

 

A pokud si na poli interiérového designu zatím moc nevěříte, je možné doplnit obývací stěnu o ostatní součásti jako konferenční stolek nebo další úložné prostory, třeba komodu, rovnou a pořídit si celou sestavu. Jednotlivé kusy nábytku sice nemusejí nutně působit jako jednovaječná dvojčata, ale sladěný interiér je naší duši příjemný, vyvolává pocit harmonie. Pokud si nejste v kombinování zcela jisti, snadno se vám přihodí, že místo efektního kontrastu vytvoříte jen stylově bezradný chaos. V jednom koutě komoda po babičce, ve druhém futuristický konferenční stolek a uprostřed toho všeho extravagantní metalická pohovka? Držte se raději při zemi a nenásilně vše slaďte do jednotné podoby a maximálně dvou až tří odstínů.