Moderní kancelářský nábytek v meziválečném období

V meziválečném období kolem roku 1930 se řešilo jestli bude kancelářský nábytek rámové konstrukce nebo hladký...

Moderní kancelářský nábytek v meziválečném období

Až do roku 1930/31 byl u nás vyráběn kancelářský nábytek pouze z dubového dřeva, dubové dýhy. Konstrukce byla rámová s výplněmi. Platila na to dokonce tehdy československá norma č. 1056 - 1931, která přesně předepisovala výrobu kancelářského nábytku z dubového dřeva, s výplněmi z překližky dýhovanými dubovou dýhou. Takové normy už se dnes vůbec nedovedeme představit.

Jaký je rozdíl mezi rámovou a hladkou konstrukcí se dozvíte zde.

Ke zlomu došlo právě v roce 1931, kdy byla výroba kancelářského nábytku normalizována. Tehdejší firma Arbor (ta se později připojila k Spojeným ÚP závodům, kde pracoval jako architekt Prof. Jindřich Halabala) využila své výroby překližky a začala vyrábět hladký kancelářský nábytek. Z kancelářského nábytku zmizely všechny ozdoby, ozdobné hlavice a další profilované okrasy. Podnože stolů a skříní byly ustoupeny a polepeny linoleem.

Na svou dobu to byla přímo převratná změna a neobešla se samozřejmě bez potíží. Brzy ale získal hladký kancelářský nábytek velkou oblibu mezi uživateli. Byl stejně trvanlivý nebo spíše trvanlivější než nábytek rámové konstrukce, snadněji se udržoval a materiál (dýha) na rovných plochách vypadal stejnoroději. Hladký kancelářský nábytek byl příznivě přijat i architekty.

Je s podivem, že firma Arbor byla dlouhá léta jediná, kdo takový nábytek vyráběl.

Dnes je většina nábytku hladké konstrukce - je vkusný, jednoduchý a účelný.

Aktuální nabídku kancelářského nábytku najdete zde: Kancelářský nábytek