Máte správné autonářadí? Pořiďte si aku šroubováky.

Máte správné autonářadí? Pořiďte si aku šroubováky.

Pokud si chcete pořídit aku šroubovák nebo aku vrtačku, nejprve si ujasněte, k čemu a jak často budete přístroj používat a jaké maximální průměry šroubů chcete šroubovat.

Podle výše zmíněného pak volte buď aku šroubovák, aku vrtací šroubovák či aku příklepový vrtací šroubovák. Na trhu je široká škála různých typů. U značkových výrobků získáte propracovanou konstrukci, kvalitnější materiály a vyšší životnost. Cena profesionálních aku vrtaček se může pohybovat i v desítkách tisíc korun, u aku šroubováků pro běžné použití v několika stech až tisících korun. Pro měkké materiály se hodí šroubovací bity bez tlumící zóny a na tvrdé s tlumící zónou. Prověřte si také, zda jsou k sehnání i náhradní díly.

Jak se vyznat v typech

Aku šroubováky slouží pro drobné šroubovací práce, jsou lehké a malé, což umožňuje použití i v omezených prostorech. Upínání šroubovacích bitů je pomocí systému šestihran. Vrtací aku šroubováky jsou univerzálnější. Součástí je rychloupínací sklíčidlo pro upínání nástroje s válcovou stopkou, jako vrtáky a držáky bitů pro šroubování. Umožňují dělat otvory běžnými vrtáky. Vrtací příklepové aku šroubováky mají rychloupínací sklíčidlo pro upnutí nástroje s válcovou stopkou, tedy vrtáky a bity. Disponují příklepem pro vrtání děr do zdiva. Oceníte i volbu rychlostí otáček, které mohou být až 3. Aku šroubováky automobilovedily24.cz oceníte i jako součást auto nářadí.

Typy akumulátoru pro spolehlivý pohon akušroubováku

Aku šroubováky jsou poháněny akumulátorem místo kabelu. U nikl-kadmiových akumulátorů jsou elektrody z niklu a kadmiového pojiva, mají vysoký výkon s velkým počtem nabíjecích a vybíjecích cyklů. Nikl-metalhydridové akumulátory mají elektrody z niklu a slitinou kovů, ve které je vodík a mají lepší poměr výkon versus hmotnost. Lithium-iontové - Li-ion baterie mají vysoký výkon a kapacitu, jsou lehké, kompaktní a lépe se s nimi manipuluje. Nemají samovybíjecí efekt a nabíjením částečně vybitého akumulátoru neztrácí kapacitu. Napětí se pohybuje od 3,6 do 36 V. Čím větší napětí, tím je vyšší výkon. Hodnota kroutícího momentu a možnost regulace je určena maximální silou, kterou může šroubovák při šroubování vyvinout. Kapacita se udává v ampérhodinách a určuje, jak dlouho vydrží aku šroubovák pracovat po nabití. Pohybuje se od 1,1 do 4 Ah. Výhodou jsou 2 aku články.