Lesní skříň na horší časy

Jak jsem na své děti neměl tolik času, o to víc si nyní užívám svého prvního vnoučka Dominika. Je to „živel“, všechno ho zajímá, vše musí prozkoumat a jeho nejčastější otázkou je: „A proč?“

Lesní skříň na horší časy

Jak jsem na své děti neměl tolik času, o to víc si nyní užívám svého prvního vnoučka Dominika. Je to „živel“, všechno ho zajímá, vše musí prozkoumat a jeho nejčastější otázkou je: „A proč?“
Léto pro Dominika je období plné dobrodružství. Prázdniny totiž tráví u nás, s ženou si ho hýčkáme a užíváme takřka každou minutu. Vnuk nás dokáže „nabíjet“ neuvěřitelnou energií a vybičovat k různým dobrodružným výpravám.
Zrovna jednu takovou máme před sebou. Vyrážíme už ráno. Babička zůstává doma, aby nám navařila, protože z výpravy přijdeme určitě hladoví. V chalupě rozhodně nezapomínáme košíky na houby, je houbařská sezóna, tak se budou určitě hodit. Mňam, taková čerstvá smaženice… A vzhůru na lesní výpravu!
Po cestě začínám vnukovi vyprávět …kdysi tu bývali partyzáni a tvořili si bunkry, aby je nenašli nepřátelé. „Když budeš pozorně koukat kolem sebe, možná nějaký objevíš,“ říkám Dominikovi. Vnuk měl oči navrch hlavy a prozkoumával každou houštinku. Je to rozumný kluk, proto jsem nic nenamítal, když chtěl jít kousek vedle mě. Lesy tu zná dobře, vždyť tu tráví každou volnou chvíli!
„Dědo, dědo, něco jsem našel,“ volal na mě vzrušeně Dominik. Bunkr to ale nebyl. Jen skříň opřená o kmen stromu.
Ale to by nebyl Dominik, aby nechtěl vysvětlit, kde se vlastně takové skříně v lese berou. Proto mi nezbývalo nic jiného, než spustit…
„Víš, i zvířátka potřebují skříně, kam by si schovávala potravu. Když si chceš ty něco před rodiči nebo kamarády schovat, tak si to také dáváš třeba do skříně. Nemám pravdu? Zvířátka si také chtějí například jablíčka, kaštany, houby… schovat před mlsnými jazýčky svých kamarádů,“ vysvětloval jsem a doufal, že vnukovi bude toto vysvětlení stačit.
Copak můžu tak malému klukovi kazit už od útlého věku iluze?! Nemůžu mu přeci říct, že lidé jsou prasata a les používají jako odkladiště nepotřebných věcí, v tomto případě skříně.
Dominik chvíli přemýšlel a hned mě úkoloval. Jablka, co jsme měli k svačině, jsme zvířátkům nechali ve skříni. A budeme se sem prý vracet vždy s nějakou pochoutkou… No nemám to šikovného vnuka!