Ke kvalitnímu spánku vám dopomůže také pohodlný polštář

Ke kvalitnímu spánku vám dopomůže také pohodlný polštář

Dostatečný a kvalitní spánek je pro lidské zdraví nepostradatelný. Jeho předpokladem je mimo jiné správná volba matrace, polštáře a lůžkovin.

Většina lidí prospí třetinu života. Výběru lůžka a lůžkovin se přitom poměrně často věnuje málo pozornosti. A to je chyba, kterou je na místě co nejrychleji odstranit.

Vybíráme lůžko

Při nákupu lůžka nešetřete. Pořiďte si to nejlepší, co si můžete dovolit. Za spaní na nevyhovující matraci můžete zaplatit svým zdravím. Rovněž si kupte pokud možno co největší postel, na niž máte v ložnici dostatek místa. Velikost postele je podstatná, protože se při spánku neustále hýbeme. Také mějte na paměti, že ten, kdo spí na boku, zabere více místa než ten, kdo spí na břichu či zádech.

Měkká, nebo tvrdá matrace?

Neplatí vždy, že čím je lůžko tvrdší, tím je vhodnější pro záda. Správně pevné lůžko je často věcí kompromisu. Příliš měkká postel neposkytuje tělu dostatečnou podporu. Spáč se do matrace boří, prohýbá si páteř a tím způsobuje nepohodlí, které ho v noci ze spánku budí. Výhrou však nemusí být ani extrémně tvrdá matrace, na níž si zase neodpočinou svaly. Výsledkem je opět neklidný a přerušovaný spánek jejího uživatele. Obecně se dá říci, že štíhlí lidé s nízkou váhou obvykle potřebují měkčí matraci. Tu tvrdší pak upřednostňují vyšší váhové kategorie a lidé trpící bolestmi zad.

Vybíráme polštář

Důležitý je i výběr správného polštáře, jehož hlavní funkcí je podpora krku a zajištění správné polohy páteře. Správně zvolený polštář proto více než hlavu podpírá krk. Nikdy byste neměli spát s polštářem jen pod hlavou. Výsledkem mohou být nepříjemné bolesti krku a svalů v horní části zad.

Péřový, pěnový, nebo anatomický?

Dejte přednost péřovému polštáři, který lépe provětrává. Pokud trpíte alergií, zvolte pěnový či z mikrovlákna. Při výběru polštáře je také třeba vycházet z polohy při spánku. Nejlepší polštář pro spaní na boku i zádech je anatomický. Ten navíc poskytuje vynikající oporu a uvolnění svalů těm, kteří trpí bolestmi krku, zad nebo ramen. Maximální pohodlí a oporu jim poskytne také polštář s paměťovou pěnou, která se naprosto dokonala přizpůsobí tvaru vaší hlavy a krku. Pro všechny polohy pak jsou určené polštáře klasické.

Vysoký versus nízký polštář

Dalším parametrem při výběru polštáře je jeho výška. Tu volte s přihlédnutím k tvrdosti matrace. Zatímco nízký polštář je vhodný pro tvrdou matraci, uživatelé měkčích matrací ocení spíše polštář vyšší.

Chladivý, relaxační a antialergický

Na e-shopu dormeo.cz (polštáře Praha) ale najdete celou řadu dalších polštářů. Do horkých letních nocí lze doporučit polštář chladivý, velmi pohodlné jsou polštáře relaxační a komfort. Úžasně měkký a jemný je pak polštář s výtažky z aloe vera.

Ochranný povlak na polštář

Už jste si svůj polštář vybrali? Dalším krokem bude ochranný povlak na polštář. Ten nejenže zvýší jeho hygienu, ale také prodlouží jeho životnost, protože jej ochrání před vlhkostí. Tu skvěle odvádí například povlak z bambusových viskózních vláken.