Kde všude doma využijete molitan?

Kde všude doma využijete molitan?

S molitanem se setkáváme v každodenním životě. Jistě byste byli sami schopní jmenovat pár příkladů použití. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, o jaký materiál se vlastně jedná a k čemu přesně ho lze využít?

Molitan patří mezi polyuretany (PUR), což je třída polymerů. Polyuretany se vyrábí reakcí isokyanátů s polyalkoholy a právě tyto alkoholy jsou také základem pro výrobu molitanu. Opusťme ale tento chemický svět a pojďme se podívat do praxe.

Proč je molitan tak široce využívaný?

Molitan je výjimečně měkký, lehký, přitom má skvělé tepelné a izolační vlastnosti. Molitan metráž lze zakoupit v různých tvrdostech i objemových hmotnostech podle toho, na co ho chcete využít. Prodej molitanu nabízí desky, drť, speciální molitan přímo pro akustickou izolaci či pro molitanové sedáky nebo válce do domácnosti. Koupíte ho poměrně levně a v domácnosti si s ním dost vyhrajete.

Pro domácí zkušebnu i do ložnice

Co s molitanem doma? Možností je celá řada, například:

  • Opravte si staré židle. Molitanový sedák potáhněte čalouněním a máte židli jako novou.
  • Vytvořte si domácí zkušebnu. Bydlíte v bytě, hrajete na hudební nástroj a chcete trochu odhlučnit místnost? Akustický molitan je vynikající volbou.
  • Vyrobte si šperkovnici. Postačí hezká dřevěná krabička vystlaná molitanem – šperky v ní budou v bezpečí.
  • Naaranžujte vánoční dekorace. Plánujete vytvořit krásný svícen z větviček? Zapíchejte větvičky do molitanu, v něm se bude lépe držet voda.
  • Umyjte úzké skleničky. Z molitanu se vyrábí houbičky na nádobí a vy si můžete vyrobit vlastní, třeba malou, která se vejde i do úzké vázy.

Možností je celá řada. Molitan lze využít při stěhování na vycpání krabic, malé kousky molitanu můžete nalepit na spodek židle či zezadu na rám obrazu, aby neodíraly materiál. Pracuje se s ním velmi snadno, nařežete ho jednoduše kuchyňským nožem.