Kancelářský nábytek aneb proč vás bolí záda

Většina lidí pracujících s počítačem tráví v sedě celou pracovní dobu. Vinou nevhodného sezení a výběrem nevhodné židle dochází ke zdravotním potížím a bolestem, zejména k bolestem krční a bederní páteře.

Kancelářský nábytek aneb proč vás bolí záda

Většina lidí pracujících s počítačem tráví v sedě celou pracovní dobu. Vinou nevhodného sezení a výběrem nevhodné židle dochází ke zdravotním potížím a bolestem, zejména k bolestem krční a bederní páteře. Dochází ke ztrátě koncentrace, únavě, snížení pracovního výkonu. Věnujte pozornost následujícím bodům a zkontrolujte, případně upravte svůj kancelářský nábytek pro dodržení správné ergonomie.

  • Výška pracovního stolu

- za ideální výšku pracovní desky kancelářského stolu se považuje 75 cm od země. Pro osoby meněího vzrůstu i trochu méně a pro dlouhány logicky trochu více

  • Vzdálenost monitoru od očí

- nastavte vzdálenost monitoru na 50 až 90 cm od očí

  • Myš a klávesnice

- myš i klávesnice by měly být ve stejné výšce

  • Kancelářské židle

- důležitá je výška sedadla: kyčle by správně měly být stejně vysoko jako kolena nebo mírně výš. Nutná je přítomnost bederní opěrky. Vyplatí se věnovat pozornost spíše funkci než designu.

  • Správný sed

- stažené hýžďové a břišní svaly, vyrovnaná páteř, lopatky u sebe, ramena tlačíme mírně vzad a dolů

  • Prostor pro nohy

- kancelářský nábytek by měl mít pro nohy dostatek místa. Sedíme s nepřekříženýma nohama.

  • Preventivní cvičení

- i když zabezpečíte všechny předchozí body, je třeba se u počítače minimálně každou hodinu protáhnout. Dělejte si krátké přestávky. běžte se na chvilku projít a pod...

Sledujte přiloženou fotografii. Je to klasický obrázek nesprávného sezení a špatné ergonomie kancelářského nábytku...