Kalibry představují důležitou pomůcku při výrobě mnoha prvků, které zajišťují chod vaší domácnosti

Kalibry představují důležitou pomůcku při výrobě mnoha prvků, které zajišťují chod vaší domácnosti

Možná si ani neuvědomujete, jak důležitá je při výrobě nejrůznějších součástek a předmětů, které jsou poté instalované ve vaší domácnosti, přesnost a preciznost. Bez toho by kupříkladu trubky, jež zajišťují přísun vody a plynu do bytu, nemohly být dokonale napojené, takže by vám doma okamžitě vznikla havárie. K tomu, aby vše dokonale pasovalo a mělo přesné rozměry, se kromě jiných zařízení používají takzvané kalibry.

Na co se kalibry používají?

Kalibry jsou běžnou součástí vybavení mnoha firem a průmyslových závodů. Jedná se o zařízení, s nimiž se dají rozpoznat i nejmenší odchylky rozměrů, a to s přesností až na tisíciny milimetrů. Pouhým okem se může zdát daný produkt zcela perfektní, kalibry však snadno odhalí, že daný výrobek nemá takové parametry, jaké jsou požadované. I drobná odchylka třeba na kovovém závitu přitom může způsobit škodu ve chvíli, kdy dojde k jeho instalaci.

Nejvíce využívané druhy kalibrů

Existuje několik variant kalibrů. Nejčastěji se využívají zejména závitové kalibry. S jejich pomocí se měří vnější a vnitřní závity u průmyslově vyráběných produktů. Snadno se díky nim odhalí případné nedostatky a zmetkové výrobky jsou odstraněny z následné produkce a použití. Kromě toho se ve strojírenském průmyslu používají rovněž válečkové kalibry, které pro změnu slouží k porovnávání a měření vnitřních průměrů a celkových vnitřních rozměrů vyráběných součástek a předmětů.

Bez správně zkalibrovaného výrobku snadno dochází k potížím při následných montážích a kompletacích finálních produktů. Nesprávné rozměry a tvary by v konečném důsledku mohly klidně ochromit i provoz vaší domácnosti. Typicky se jedná třeba o unikající plyn, kdy jsou nainstalované trubky a závity nevhodných parametrů. Proto je zapotřebí kalibry využívat v maximální míře a docílit tak potřebné přesnosti a preciznosti vyráběných dílů.