Je stavba domu svépomocí dobrý nápad?

Je stavba domu svépomocí dobrý nápad?

Hodně lidí dnes zvažuje možnost pořídit si dřevostavbu nebo bungalov, jelikož většinou vyjdou levněji než klasické rodinné vilky. To platí, když si kupujete již hotový dům. Odhodláte-li se postavit si vlastní bydlení svépomocí, můžete hodně ušetřit.

Nebudete utrácet za zbytečnosti

Pro valnou část lidí nejde o relevantní možnost. Většina obyvatelstva nezvládne postavit ani dřevěný domek na stromě, natož pak velký dům. Pokud však s budováním máte již nějaké zkušenosti, není od věci nad touto možností alespoň popřemýšlet.

Z finančního hlediska to může být zajímavé. Budete mít dokonalý přehled o rozpočtu a nikdo se nebude snažit vás natáhnout. Stavebniny, jako jsou pálené cihly, respektive cement, budete kupovat v takovém množství, které je pro vás výhodné, nikoliv do zásoby, což se může hodně prodražit.

Nemusíte vše postavit hned, ale klidně pracovat na etapy, třeba i několik let. Ideální je si vše detailně naplánovat. Kalkulace se vám pak bude dělat mnohem snadněji.

Vše bude na vás

I když se mnozí prodejci snaží své potenciální zákazníky přesvědčit, že dnes tak moderní stavby na klíč se budují na míru zadavatele, jedná se o lež. Jedná se totiž v podstatě o prefabrikované stavby, takže jsou prakticky všechny modely stejné. Ano, existují rozdíly, nicméně ty jsou kosmetické.

V případě, že se rozhodnete postavit si vlastní bydlení, můžete si ho udělat naprosto podle svých preferencí. Chcete plechové střechy nebo větší sklep? Zahrňte to do svých plánů.

Běh na dlouhou trať

Budete-li si zařizovat vše sami, vezme vám to moře času. Nečekejte, že na jaře začnete stavět a na podzim se stěhujete. Mějte realistická očekávání, pak můžete uspět. Když všechno naplánujete správně, třeba i s pomocí profíků, nemělo by vás nic překvapit.

Postavit si dům svépomocí je ekonomické pouze za předpokladu, že stavitel dobře ví, co dělá. Máte-li už předem pochybnosti, raději se do takového projektu nepouštějte.