Jaké typy činek máme a jak se v nich vyznat

Jaké typy činek máme a jak se v nich vyznat

Ať už cvičíte kvůli hubnutí, tvarování postavy, nárůstu svalové hmoty, nebo jen tak pro radost, rozhodně vám doma nesmí chybět činky. Jsou univerzálním nástrojem při cvičení vhodným pro muže a ženy různého věku, začátečníky i pokročilé, dokonce i pro profesionály.

Při výběru je důležité si uvědomit, pro jaký druh cvičení činky kupujete i do jaké skupiny sportovců se řadíte. Dalšími kritérii jsou hmotnost činky, výrobní materiál, cena a s ní související kvalita.

Činky mohou být po cvičení s vlastní vahou „vyšším levelem“. Cvičení s nimi je intenzivnější, rychleji docílíte nárůstu svalové hmoty, rychleji pálíte tuk a lépe tvarujete postavu. Uplatníte je ale i v případě, že chcete zlepšit kondici či procvičit ztuhlé svaly.

Nemějte však na sebe příliš velké nároky, postupujte postupně od nejnižších hmotností k vyšším. Přílišná zátěž by vás mohla od cvičení odradit, ať už svou náročností, nebo způsobenými zdravotními komplikacemi.

Typy činek

Činky můžeme rozdělit do dvou základních kategorií:

  1. jednoruční,
  2. obouruční.

Jednoruční činky

Jednoruční činky, také „dumbbell“, můžete pořídit se stálou hmotností (hmotnost nelze regulovat přidáváním/ubíráním závaží), nebo s možností váhu měnit (hmotnost lze regulovat přidáním/ubráním závaží).

Jsou skvělou volbou pro domácí použití, zejména díky své skladnosti.

  • Monobloky

Jednoruční činky bez možnosti nakládání (monobloky) mají závaží připevněno fixně, proto nelze váhu měnit. Jejich cena je nižší. Je výhodné koupit sadu obsahující více různě vážících činek v případě, že budete chtít váhu měnit.

Vhodné jsou zejména pro aerobní a dynamické cvičení.

Do této kategorie řadíme činky aerobní určené především pro ženy ke kondičnímu způsobu posilování. Dále také tzv. kettlebell, což je činka ve tvaru připomínající kouli s robustním madlem. Jde o univerzální závaží určené jak k silovému tréninku, tak i ke kardiu. Pokud však s kettlebellem začínáte, vyhledejte nejprve odborníka, aby vám poradil, jak s ním správně cvičit, nebo navštivte lekce, které vede kvalifikovaný instruktor.

  • Činky skládací

Činky skládací sestávají z tyče, závaží a zámku. Závaží je možné libovolně měnit – přidávat i ubírat.  Jejich cena je často vyšší, jelikož jsou vyráběny z kvalitnějších materiálů. Vybírat můžete například na https://hop-sport.cz/cinky/.

Oceníte je hlavně při silovém tréninku, kdy je nutné postupně se sílením navyšovat zátěž.

Obouruční činky

S obouručními činkami (barbell) se nejčastěji setkáte v posilovnách. Mohou být však i součástí vaší domácí posilovny. Na rozdíl od jednoručních činek ale nejsou tak skladné a zaberou doma poměrně dost místa.

Obouruční činky se používají při silovém cvičení, kde je hlavní prioritou nabývání svalové hmoty. Opět je lze zakoupit ve variantě se stálou hmotností i ve variantě umožňující hmotnost nastavit. Vzhledem k tomu, že dle potřeby můžete přidávat či odebírat závaží, jsou obouruční skládací činky oblíbenější.

Druhem obouručních činek je vzpěračská tyč. Slouží ke cvičení zaměřenému na navýšení síly a svalového objemu. Seženete ji ve formě rovné nebo lomené. Rovná tyč dobře poslouží k provádění cviků bench-press, mrtvého tahu a dřepu. Lomená tyč je určená především k posílení bicepsů, tricepsů a ramen.