Jak zvolit vhodný odsavač par?

Jak zvolit vhodný odsavač par?

Když se mluví o vybavení kuchyně, málokoho napadne jako první digestoř. Plní přitom hned několik klíčových funkcí. Odsáváním vlhkosti zabraňuje vzniku plísní, odváděním nepříjemných pachů z místnosti nám zpříjemňuje vaření a mezi její méně známé funkce patří také pohlcování mastnoty. Je tedy očividné, že bychom neměli podcenit její výběr. Máme pro vás připravených několik důležitých faktorů, které by vás měly zavést k té správné digestoři.

Seznamte se s různými typy

Při výběru toho správného typu si pečlivě nastudujte, jaké výhody i nevýhody každý z nich skýtá. Pokud toužíte po nenápadné digestoři, byly by pro vás vhodné vestavné a podvěsné varianty, které bývají skryté za kuchyňskými dvířky. Pokud vám nevadí fakt, že odsavač par bude vidět, podívejte se po výkonných komínových digestořích. Dále existují závěsné, které jsou řešením pro kuchyně, které mají troubu zabudovanou v ostrůvku. Možností jsou i moderní digestoře zabudované ve varné desce, které významně šetří prostor.

Zvažte všechny podstatné faktory

Při volbě vhodného typu odsávání si položte jednoduchou otázku: jak budete přebytečné páry z místnosti odvádět? Pokud máte možnost digestoř napojit na komín či potrubí na odvod par, zvolte odtahový typ.

Za předpokladu, že tuto možnost nemáte, je vhodný recirkulační způsob odsávání, který nasátý vzduch vyčistí přes filtr a vrátí ho zpět do prostoru. Je nutno poznamenat, že každý druh filtru potřebuje určitý druh údržby, aby správně fungoval. K dispozici jsou i kombinované filtry, které se dají nastavit podle potřeby.

Dále je důležité zvážit energetickou náročnost a účinnost odsávání, podle kterých se modely hodnotí od A (nejúčinnější) po G (nejméně účinný). Nezapomeňte na hlučnost, která může snadno narušit váš komfort, pokud bude příliš vysoká. Hlučnost roste s výkonem digestoře a udává se v dB.

Výkon značí hodnotu objemu vzduchu, jejž je digestoř schopna odsát za hodinu, a udává se v m³/hod. Čím větší máte kuchyň, tím větší výkon budete potřebovat. Výkon vaší digestoře by měl zvládnout vyměnit objem vaší kuchyně asi desetkrát za hodinu. Pamatujte, že s rostoucím výkonem roste i energetická náročnost.

V potaz vezměte i hmotnost digestoře, zvláště u závěsných a komínových typů.

Rozhodněte se, kolik chcete investovat

Nezapomeňte, že samotný odsavač není konečná investice. Je nutné počítat také s náklady na filtry a jiné příslušenství, případně i s částkou za odbornou instalaci. Obecně platí, že se dlouhodobě vyplácí investovat do kvality. K tomu vám může dopomoci například půjčka ihned, předem však zvažte svou finanční situaci i podmínky dané půjčky.