Jak zaměřit prostor například pro novou skříň

Zaměřit prostor pro nový nábytek zvládne asi každý. Když jde ale o milimetry, je důležitá přesnost. Pokud máte k dispozici "jen" obyčejný metr, přečtěte si následující tipy, jak postup zdokonalit.

Jak zaměřit prostor například pro novou skříň

Autor: Michael Sibera - provozovatel T-nabytek.cz

Je naprosto jednoduché změřit například nějaký rozměr na rovné zdi. Problém ale může nastat, když chceme změřit například vnitřní rozměr výklenku pro stavbu vestavěné skříně. Takový prostor má v 99% případů jiné rozměry dole, uprostřed, různou hloubku v různých místech, zkrátka dle toho jak zrovna měl zedník jistou ruku. (osobní zkušenost mám, že ruka zedníka je nejméně jistá po návratu z oběda v restauraci :-)).

Profesionálové mají k měření výklenku různé rozpěrné tyče s digitálním displayem. Taková věc ale může být pro kutila příliš nákladná. Vraťme se ke svinovacímu metru...

Největší problém při měření výklenku

měření na Nábytek-dnes.czKlasickým svinovacím metrem nikdy nezměříte vnitřní prostor dobře. Jak vidíte na obrázku metr se vždy ohne a rozměr se tak mění podle toho z jakého úhlu se na metr podíváte. V našem případě těžko říci, jestli je rozměr 82,8 nebo 83,2 cm.

 

Měření metrem s okénkem

měření na nábytek-dnes.czTakovou věc vyřeší velmi dobrý nápad výrobce: průhledné okénko na těle metru s přesnou ryskou. Přesný rozměr okamžitě vidíte po přiložení metru zadní částí ke měřené stěně.

 

 

Další možnost měření prostoru pro skříň je použití například vodováhy

Další velmi jednoduchou pomůckou pro měření výklenku pro skříň může být použití nějakého předmětu, jehož délku znáte. Ideální může být vodováha kratší, než šířka výklenku. Vyrábí se v přesných rozměrech např. 60,80,90,100,120 cm... a každý ji má většinou doma. Potom do okraje výklenku vložíte vodováhu a zbytek rozměru pohodlně a přesně doměříte metrem. (Ovšem nesmíte zapomenout k naměřenému rozměru přičíst délku vodováhy:))

Ještě jednou: doporučuji měřit na více místech!

Pomocí vodováhy také ověřte, jestli prostor není kosočtverec!

Hodně štěstí!