Jak vyrobit zahradní dekoraci - sochu kapra

Udělejte si i vy takovou zahradní dekoraci. Chce to trochu šikovnosti a ostrou pilu :-)

Jak vyrobit zahradní dekoraci - sochu kapra

Výrobcem zahradní dekorace je řezbář Radim Sibera z portálu Pěkné-sochy.cz.

Postup práce:

Při řežbě je dobré vědět, co má být výsledkem. V případě jako je tento, kdy dělám zakázkově repliku již dříve vyrobené zahradní dekorace musím dodržet rozměry i vzhled. Po dohodě se zákazníkem měla tato kopie být shodná, jen byl použit místo smrku trvanlivější modřín. Pracuji v Nekoři  na pozemku  spřáteleného souseda p.Faltuse , majitele Lesní školky.

Dle rozměru si uříznu z klády patřičný kus a sekerou z něho oloupu kůru. Proč? Zabere to jen tři minuty a celého kapra pak vyřežu bez broušení motorové pily. V opačném případě mohu brousit i několikrát, což je ztráta času i životnosti řetězu. Rozměry pak přenesu na špalek a podle nich zhruba načrtnu tvar.

1 Tady je to pohled z hora. Čárovou skicu obtáhnu pilou, neboť čára se posléze ráda ztrácí v pilinách. Pak už řežu označené pryč.

2 Po přetočení postup zopakuji. Rozměry -skica - obtáhnout pilou - ořezat.

3 A zase přetočení, ale již opatrnější obřezání ploutviček . Stále se ještě nesnažím o zaoblené tvary a napoprvé jsou hranaté.

4,5 Už kapříka trochu zakulacuji a i malým dětem začíná být zřejmé, že jde o rybu.

6,7 Takhle už je zakulaceno a motorovou pilou je vlastně hotovo. Ještě je to hrubé a bez detailů (oči,fousky, tlama..)

8 Ploutvošroubový tuning pro zvýšení odolnosti jak pro přepravu tak samotnou životnost výtvoru. Přeci jenom váží přes 20kg a i škrtnutí o zem při pokládání může mít odlamovací následky. Ještě slyším reptat rybáře, zadní ploutev by měla být výrazně plošší. Souhlasím, ale důvod je prostý. Spodní ploutve na nichž stojí jsou již bez toho příliš vpředu a i tak je na nich kapr ve téměř ve váze. Nebýt tlustého ocasu, spadl by na tlamu a asi by nikdo nestál o kapra s tlamou podloženou plechovkou od fazolí.

9 Dílo je dokončeno speciálním ocelovým kotoučem do úhlové brusky. Oči jsou zvýrazněny  opálením a celý kapr je napuštěn bochemitem. Velmi důležitý ochranný nátěr tenkovrstvou lazurou, v tomto případě z časových důvodů si provede až  sám zákazník.

Seriově vyráběné zahradní dekorace skladem ZDE


A reakce zákazníka:

Krásny den , kapr měl obr úspěch, moc Vám děkuji za vstřícnost.