Jak vyrobit šatní skříň s posuvnými dveřmi svépomocí

Pokud disponujete náležitou odvahou a trochou šikovnosti, můžete si svou skříň s posuvnými dveřmi vyrobit sami. Můžete tak ušetřit i zajímavou částku (oproti skříni objednané na míru - rozhodně ale nepočítejte, že si skříň vyrobíte levněji, než skříně seriově vyráběné. Už nakoupený materiál bude za vyšší cenu, než celá hotová seriová šatní skříň i včetně dopravy až k vašim dveřím.)

Jak vyrobit šatní skříň s posuvnými dveřmi svépomocí

Autor: Michael Sibera

Nafotil jsem pro vás přesný postup práce při montáži šatní skříně s posuvnými dveřmi. Tu jsme vyrobili takzvaně na míru. Po dokončení práce nikde nezbyly žádné mezery a výsledek je tak naprosto kompaktní. Skříň využila naprosto všechen prostor mezi podlahou a zemí a tak by to mělo při práci "na míru" být.

Jak na to

 

1. Začínáme perfektním zaměřením prostoru: článek Jak zaměřit prostor pro skříň. Kvůli možné křivosti zdiva odečtěte například 2-3 cm. Je totiž lepší hotovou skříň zalištovat, než při montáži zjistit, že se do prostoru skříň nevejde.

2. Zvolíme vhodný materiál: článek Jaký vybrat materiál pro výrobu šatní skříně. V našem návodu se budu věnovat materiálu lamino, které je pro kutila v podstatě nejvhodnější a také nejlevnější

3. Zvolíme vhodnou konstrukci skříně a dveří (v našem případě posuvné dveře) - o tom v dohledné době článek napíšu. Konstrukce této skříně vyplývá z detailních fotografií.

4. Objednat správné dílce: článek Jak objednat lamino například na skříň.

5. Připravit spojení jednotlivých dílů. Jeden z možných způsobů například v článku: Rozebiratelný spoj skříně

6. Skříň s posuvnými dveřmi úspěšně namontovat.

7. Nejdůležitější ze všeho: nezapomeňte se pochválit! :-)

 

Šatní skříň s posuvnými dveřmi podrobněji

Konstrukce této skříně byla dána umístěním skříně ne do výklenku, ale do rohu pokoje. Pravá bočnice je viditelná v celé výšce a nebylo by ji pěkné nějak lištovat. Musela být uříznuta velmi přesně - respektive cca o 2 mm kratší. Musí být kratší, aby se s ní dalo manipulovat. Ty 2 mm jsme zatmelili akrylátovým tmelem stejné barvy jako zdivo (bílá).

Do této pravé viditelné bočnice jsme zafrézovali drážku pro záda skříně. Záda jsou z tenkého materiálu 3mm. Dříve se mu říkalo sololit, dnes zádová mdf (hdf) někdy s potiskem, někdy lakovaná... Záda také můžete na skříň jen přibýt zezadu. Je ale jasné, že to bude mírně vidět.

Konstrukce celková jasně vyplývá z fotografií. Pokud má skříň nějaký sokl ( v našem případě 3 cm vysoký), nezapomeňte dno podložit na více místech jinak by se mohlo, při vstupu do skříně například při úklidu, probořit.

Když posuvné dveře, tak jaké.

Vybrat správné kování pro posuvné dveře může být v některých případech poměrně komplikované a náročné na představivost. Některé kování neumožňuje, aby se dveře dostaly v krajní poloze do zákrytu. To je důležité například pro výsuvy šuplíků, kterým pak mohou dveře vadit. V každém případě je vhodné všechny výsuvné věci montovat na levý nebo pravý bok skříně. Tak se vám nemůže stát, že šuplík nejde vysunout!

V našem případě jsme dveře objednali jako subdodávku od jiné firmy včetně kolejí, koleček, dorazových kartáčků a pod. Dveře mají ocelový rám v dekoru. Jako výplně je použit bambus nalepený na skle. Takové posuvné dveře mají výhody: jsou lehké, perfektně jezdí a v krajní poloze jsou v zákrytu.

Například posuvné dveře jen z lamina jsou těžké, prohýbají se (instaluje se vyrovnávací kování)...

Montáž skříně

Pokud jste měřili dobře a všechny díly jsou ok, je montáž za pár hodin hotová. Tak velkou skříň s posuvnými dveřmi je vhodné připevnit ke zdivu klasicky (elka, šrouby, hmoždinky).. V našem případě bylo ještě nutné levou a horní stranu skříně zalištovat. To jsme provedli z lamino pásků, které jsme upravili na místě přímočarou pilou a vtlačili je (na silikon) do nechané mezery mezi stěnou a stropem (při výrobě dílů je třeba na toto pamatovat a namontovat si na bok nebo půdu skříně další pásky ustoupené o tl. viditelné lišty.). Drobné nerovnosti zakryl akrylátový tmel. A hotovo!

Skříně s posuvnými dveřmi vyráběné sériově

Jelikož provozuji obchod T-nabytek.cz, dovolím si vám nabídnout i skříně s posuvnými dveřmi. Nevýhodou u těchto skříní je, že mají předem dané rozměry, což vám třeba nemusí vyhovovat. Naopak výhodou jsou velmi dostupné ceny a doprava zdarma až k vašim dveřím (pokud objednáte u nás i výnos, tak i dále). Samozřejmostí je možnost objednání i montáže skříně.

Video k článku zde: