Jak vybrat vyhovující regálový systém?

Jak vybrat vyhovující regálový systém?

Mít vyřešené skladování je nezbytné nejen ve velkých provozovnách, ale také v garážích, dílnách nebo třeba v malířských či sochařských ateliérech. A k tomuto účelu se hodí mít kvalitní regály.

Ne každý model je ten správný

Pokud si doma nechystáte zřídit rovnou konsignační sklad, budou vám bohatě stačit klasické regály. Musíte si však zvolit ty správné, jelikož výběr je skutečně široký, a ne každý model vám může vyhovovat.

Obecně se rozlišují regály na tři základní typy – složené, variabilní a nástěnné.

Složené verze mají své předem dané rozměry i rozložení, které nejde měnit nebo kombinovat s jinými regály, byť třeba stejného typu.

Variabilní regály jsou naopak v mnoha ohledech velmi přizpůsobivé. Je možné u nich měnit celou řadu parametrů jako jsou výška, počet či nosnost polic.

Nástěnné regály jsou také velice variabilní, nicméně nestojí samostatně, ale upevňují se ke zdem.

Materiály

Každý z výše uvedených regálových systémů má své klady i zápory a je jen na vás, jaké řešení vám bude vyhovovat nejvíce. Velkou roli však u regálu nehraje pouze jejich typ, ale dost záleží i na použitém materiálu.

Kov

Regály z kovu jsou klasikou a používají se k uskladnění ledasčeho. Vzhledem k jejich velké houževnatosti a pevnosti jsou vhodné i k uskladňování nářadí, případně kovových součástek. Hodí se však pouze do vnitřních prostor, kde je celodenní sucho. Kov se totiž nemá příliš v lásce s vodou a může začít korodovat.

Dřevo

Dřevo se vyznačuje vysokou pevností, a když je dobře ošetřeno vhodnými nátěry, může se pyšnit i dlouhou životností. Vzhledem k vizuálním vlastnostem dřeva je žádoucí používat regály z této suroviny na očích, třeba v obchodě nebo v ateliéru. Na dřevě se rovněž běžně skladuje i víno.

Plast

I z plastu se vyrábějí regály. Jedná se o poměrně odolnou hmotu, která je navíc zcela imunní vůči vodnímu živlu. Takové regály najdou své uplatnění v prostorách, kde bývá vlhko. Naopak se nedoporučuje je mít na místech s nízkými teplotami. Ty plast nemá rád.