Jak vybrat vhodnou barvu sedačky? Nebojte se výrazných odstínů!

Jak vybrat vhodnou barvu sedačky? Nebojte se výrazných odstínů!

Jestliže si začínáte vybavovat nový obývací pokoj od nuly, vyberte sedací soupravu jako první. Ve většině obýváků je centrem pozornosti, takže si koupíte nejdříve ji a potom jí všechno přizpůsobíte. V opačném případě budete muset výběr trochu pořídit již existujícímu nábytku. Stále však platí, že se budete muset rozhodnout – dovolíte sedačce, aby na sebe brala veškerou pozornost, nebo upřednostníte neutrální barvu?

Někteří designéři například radí, aby sedací souprava odpovídala barvám zdí. Místnost to sjednotí a opticky zvětší, ovšem co když budete v budoucnu chtít zdi přemalovat? Každopádně, většina Čechů zůstává v barvách konzervativní. Koupí si sedačku, která není ani středem pozornosti, ani neladí s barvou stěny.

Světlá, či tmavá pohovka?

Až se rozhodnete, zda by sedačka měla, nebo neměla být středem pozornosti, přijde na řadu rozhodování, jestli je lepší tmavá, či světlá. V tomto případě se zkuste orientovat podle podlahy. Ke tmavé podlaze tmavou sedačku spíše nedoporučujeme, protože v místnosti jakoby zmizí. Museli byste ji aspoň něčím zesvětlit – ideální jsou třeba světlé nohy či světlejší kusový koberec položený před sedačkou.

Světle zbarvená pohovka místnost rozzáří a opticky zvětší, nicméně daleko snadněji se ušpiní. Zvažte tedy zvyky vaší rodiny. Pokud váš pes rád lehává na sedačce, případně máte malé děti, bílá pohovka asi nebude to pravé ořechové. Jestliže po ní přesto toužíte, kupte si potah.

Jakou konkrétní barvu vybrat?

To vám nikdo neporadí. Toužíte-li po neutrálních odstínech, nabízí se béžová, šedá či krémová. Přijdou-li vám příliš fádní, pořiďte si tyto barvy v podobě různých textur.

Pokud máte rádi červenou, zelenou, fialovou – pořiďte si pohovku takovou. Zacházejte s ní stejně jako s každou jinou barvou v interiéru. Nakupte pár doplňků ve stejné barvě, například závěsy a vázy, tím barvu vybalancujete.

Nezapomeňte na detaily

Prostředí kuchyně dokážou ozvláštnit zavěšené naběračky nebo postavené kořenky. V obývacím pokoji mají tuto roli polštářky a další dekorativní textil, květiny i svíčky. Jestliže si pořídíte sedačku ve výrazné barvě, doplňky volte v neutrálních odstínech, a naopak.