Jak vybrat střešní okna pro své podkroví?

Jak vybrat střešní okna pro své podkroví?

Pod střechou domu se skrývá prostor, který je přímo ideální pro vybudování útulného bydlení. Až už vznikne jen jeden pokoj navíc, nebo celý byt, zásadní je vnést do tohoto prostoru dostatek denního světla. Při rekonstrukci podkroví tak dobře promyslete, jaká střešní okna vyberete.

Jak velká okna budou ideální?

Hlavní rolí střešních oken je prosvětlení a provzdušnění prostoru pod zkosenou střechou. Aby mohly obojí plnit na sto procent, je důležité zvolit správnou velikost a umístění vzhledem k místnosti. Co se týče velikosti, plocha střešních oken by měla tvořit alespoň 10 – 12 % celkové plochy místnosti. Lepší je ale zvolit více menších oken než jedno velké. Můžeme je tak ideálně rozmístit, aby denní světlo pokrylo všechna zákoutí.

Jaké otevírání zvolit?

Střešní okna se vyrábí s různými typy otevírání. Tím nejběžnějším je otevírání kyvné, kdy se při otevření část okna ocitá v místnosti, část venku. Výhodou těchto oken bývá snadná dostupnost obou stran při úklidu a samozřejmě výborná cirkulace vzduchu. V místnostech, ze kterých se naskýtá pěkný výhled, ovšem lépe poslouží okna výklopně kyvná. Ta totiž k výhodám předchozího typu přidávají ještě možnost nerušeného a pohodlného přístupu k oknu díky možnosti jeho vyklopení směrem ven. Více se dočtete na http://www.atex-plana.cz/produkty/stresni-okna/.

Je lepší dřevo nebo plast?

V otázce materiálu jsou u střešních oken možnosti prakticky totožné s fasádovými okny. Vyrábí se v dřevěné i plastové variantě a záleží tak na preferencích každého. Dřevěná okna mají především esteticky navrch, jejich přirozený vzhled mnoho lidí upřednostňuje. Ta plastová zase představují praktičtější variantu, protože nejsou náchylná na vlhkost a naopak jsou téměř bezúdržbová. Typ zasklení je pak třeba zvolit podle celkového zateplení domu. Velmi důležitá je ale otázka kvality střešních oken, kterou se rozhodně nevyplatí podceňovat. Při koupi se obraťte raději na renomovanou firmu. Porozhlédnout se můžete třeba na https://www.atex-shop.cz/- zboží skladem nebo http://www.atex-plana.cz/- zboží na objednávku.

Vnést do svého podkroví dostatek světla by měl být při rekonstrukci jeden z hlavních cílů. Ani sebelepší umělé osvětlení totiž to denní nenahradí a byla by škoda se o něj ochudit.