Jak vybrat správný závit žárovky

Jak vybrat správný závit žárovky

Jednou za čas se stane, že žárovka praskne a je potřeba koupit novou. V takovém případě nestačí jenom jít do obchodu a vybrat si první žárovku, na kterou narazíte. Existuje totiž několik typů závitů, kdy každý má jiné uplatnění. Výrobci osvětlení s oblibou využívají nejrůznější závity podle toho, jak se zrovna hodí do konstrukce konkrétního svítidla.

Informace na osvětlení

Ještě předtím, než koupíte žárovku, přesvědčte se, že bude sedět do vašeho svítidla. V případě nákupu první žárovky do nové lampy se podívejte na informace v návodu, na krabici či na samotném místě pro umístění žárovky. Zde by mělo být uvedeno, o jaký typ závitu se jedná. Používají se kódová označení, jejichž součástí je písmeno a číslo, příkladem jsou například žárovky E27, GU10, E14 a další. Rozdíly jsou také ve tvarech, kdy si můžete vybrat klasickou žárovku, spot, reflektor, kapku či například lineární halogenovou zářivku.

Další parametry pro výběr žárovky

Kromě vhodného závitu záleží například i na teplotě světla. Do obytných prostorů jsou spíše vhodnější o něco teplejší odstíny světla. Dobrý výběr žárovky má vliv i na zdraví. Existují žárovky poskytující komfort lidskému oku. Možná se to nezdá, ale výměna za tento typ se může projevit snížením únavy, bolestí hlavy a zmírněním stresu. Správné osvětlení podporuje i produktivitu práce, což oceníte v kanceláři a domácí pracovně.

Výběr na internetu

Žárovky E14, E27, GU5.3 i GU10 v LED i halogenové formě pohodlně zakoupíte na internetu. V ideálním případě je vhodné mít doma náhradní kousek od každého typu, pro které máte svítidlo. Až se stane, že některá praskne, stačí ji jenom vyměnit a nemusíte nakupovat. Takže při objednávce je dobré vzít alespoň dva kusy od daného typu. I přes dlouhou životnost LED žárovek se vám jistě budou jednou hodit.