Jak vybrat potahový materiál u sedací soupravy?

Jak vybrat potahový materiál u sedací soupravy?

Při výběru pohovky je velmi důležité zvolit správný materiál čalounění. Právě ten rozhoduje o tom, jak odolná, pohodlná a dobře udržovatelná pohovka bude. Jak dlouho bude pohovka plnit svou funkci a zachovávat si svůj tvar, závisí samozřejmě na kvalitě její výplně. Existují sedačky, které k posezení lákají už při prvním pohledu. Na ten ale při výběru sedací soupravy nedejte. Ptejte se, co je uvnitř a vybírejte opravdu pečlivě.

Podle čeho obvykle vybíráte novou pohovku?

Při výběru sedací soupravy často v první řadě řešíme, zda se nám bude hodit ke zbytku interiéru. Nejprve se tedy zaměřujeme na tvar pohovky, její design a barvu. Materiál a výplň řešíme obvykle až ve druhém kroku. A to je chyba. Výběr správného potahového materiálu a výplně je přinejmenším stejně důležitý jako výběr správného tvaru, designu a barvy. Koneckonců právě tyto faktory určují, jak pohodlná, odolná a snadno udržovatelná bude vaše pohovka. Tedy i to, jak dlouho si vaše pohovka zachová svůj tvar a bude plnit svou funkci.

Důležitá kritéria pro výběr potahového materiálu sedačky

Při výběru potahového materiálu pro pohovku je nejdůležitější zvážit, jak ji budete používat. Například, pokud máte doma malé děti nebo domácí zvířata, budete potřebovat odolnější a snadno čistitelnou látku, než když žijete sami nebo s dospělými, kteří jsou na své věci opatrní. Zvažte také to, jak se bude konkrétní sedací souprava udržovat. Z tohoto hlediska jsou praktické snímatelné potahy, které jednoduše sundáte a vyperete. Snadno vyprat by měly jít také potahy na polštářky a deka. Právě ta vás zahřeje v zimě bez ohledu na rostoucí ceny energií.

Jaký potahový materiál zvolit?

Mezi klasické materiály v oblasti potahů na sedačky a křesla patří mikrovlákno. Materiály z mikrovláken jsou velmi odolné a na dotyk příjemné. Snadno se čistí a udržují. Jsou také k dispozici v široké škále barev. Setkat se můžete také s pohovkou z bavlny. Ta sice není na potahové materiály využívána tak často, ale jde o přírodní materiál. Dalším argumentem pro je také příznivá cena. Naopak mezi velmi oblíbené materiály v oblasti potahů pohovek patří mikroplyš. Jedná se o dvouvrstvý materiál s vynikajícími užitnými vlastnostmi. Nemá však tak vysokou odolnost jako mikrovlákno. Podobná mikroplyši je žinylka. Jedná se rovněž o dvouvrstvý materiál, ale vrchní vrstva je tvořena bavlněným vlasem, který ale není tak odolný vůči nečistotám jako mikroplyš.