Jak vybrat dobrou postel?

Pokud se nechcete spokojit se spaním na letité matraci, pokud se do Vašeho těla zabodávají vyhřezlé pružiny ze zničené matrace...

Jak vybrat dobrou postel?

Pokud se nechcete spokojit se spaním na letité matraci, pokud se do Vašeho těla zabodávají vyhřezlé pružiny ze zničené matrace, pokud se ráno budíte unavenější, než jste večer uléhali, je třeba se poohlédnout po nové posteli, matraci a roštu. Výběr správné matrace a roštu je natolik důležitý, že se jim budeme věnovat v dalším článku.

Šokantní nabídka postelí s dopravou zdarma

 

Délka postele

Pro pohodlný a kvalitní spánek přičtěte ke svojí výšce alespoň 25cm. Standardní a nejvíce používaná délka je 200cm. U dobrého dodavatele/výrobce není problém objednat matraci delší. Myslete na to, aby i vybraná postel měla vhodný rozměr pro nestandardní matraci. Možná budete muset objednat postel na zakázku.

Šířka postele

Docela dobře se vyspíte na matraci široké 80cm. Vyrábějí se ale matrace 90 a 100cm široké, které jsou samozřejmě ještě pohodlnější. Matrace se šířkou 70cm slouží pro "hubeňoury" nebo pro příležitostné spaní.

Výška postele

Výškou postele se myslí vzdálenost vrchní hrany matrace od země. Běžně se prodávají postele s výškou 45-55cm. Čím je postel vyšší, tím se z ní lépe vstává. (Vyvýšená lůžka)

Čelo postele

Každá postel má dvě čela. Přední a zadní. Přední čelo se většinou dělá stejné výšky jako bočnice. Důležitější je výška zadního čela. To je většinou vyšší z důvodů:

  • polštář nikam nepadá
  • o zadní čelo je možné opřít záda např. při četbě knihy. I z tohoto důvodu je zadní čelo často namontované ve sklonu směrem do zadu.
  • v některých případech chrání před průvanem
  • psychická "ochrana" - je pro Vás příjemnější spát hlavou u vyššího čela, které nás pocitově chrání, než na posteli bez čel ve volném prostoru.

Bočnice postele

Bočnice postele by měly být alespoň 7cm a více pod úrovní matrace. Záleží na tvrdosti matrace. Je to z důvodu, aby nás bočnice netlačily do nohou při vstávání z postele. Také se doporučuje, aby bočnice měly zaoblené hrany.

Úložné prostory pod postelí

Každá "zdravá" postel by měla výborně větrat. To funguje tak, že vzduch přichází pod postel a skrz rošty (lamelové nebo prkénka s mezerami) a skrz matraci (která toto musí umožňovat) prochází nahoru. Matrace je tak dokonale větraná. To je důležité například proti roztočům, kteří nevětrané, vlhké matrace přímo milují. Roztoči jsou nebezpeční hlavně pro alergiky.

Postele s úložným prostorem

Postele s úložným prostorem jsou zvláštní kategorií postelí. Umožňují využít místo v bytě na maximum. Vždy je nutné používat ucelený systém od výrobce, aby postel dobře větrala.

Čalouněné postele

Čalouněné postele jsou u českých zákazníků velmi oblíbené. Vždy je lepší volit čalouněné postele, kde jsou očalouněny pouze boční díly a postel je od výroby vymyšlena s dobrým odvětráním. Dobré odvětrání je možné vybrat i u čalouněných postelí s úložným prostorem.

Postele, kde je čalouněná i matrace a úložný prostor neumožňuje odvětrání je dobré využívat z výše zmíněných důvodů pouze pro příležitostné spaní.

 

Šokantní nabídka postelí s dopravou zdarma