Jak vybrat kuchyňský dřez s odkapem

Jak vybrat kuchyňský dřez s odkapem

Chcete si zrekonstruovat svou kuchyni a aktuálně jste ve fázi, během které vybíráte ten pravý dřez? Pokud ano, neponechejte v rámci výběru nic náhodě a vyberte skutečně správně. Poradíme vám, co při výběru dřezu s odkapem zohlednit, abyste byli maximálně spokojeni. V první fázi je třeba mít jasno v tom, kam přesně ho umístíte a na jakou stranu bude orientován odkapávač. Zde také pozor na to, že vana dřezů nemůže být instalována nad myčkou, jelikož ve skříňce je nutné mít dostatečný prostor. Jakmile máte o přibližném umístění jasno, můžeme vybírat dále.

Jaký zvolit materiál?

Ano, i toto je velmi důležitý parametr, na který byste rozhodně neměli zapomínat. Pokud začneme klasikou, je to nerezový dřez. Ten je stále osvědčenou volbou, která může nabídnout odolnost a spolehlivost, nízkou cenu a celkem povedený vzhled. Jít touto cestou se určitě vyplatí. Kdo však hledí také na jedinečný design, ten by neměl opomenout možnost, kterou jsou moderní granitové dřezy. I u nich si můžete být jisti jejich kvalitou. Dále ale nabídnou mnohem modernější vzhled, který do nových kuchyní padne mnohem lépe. Pokud nemáte příliš omezený rozpočet, zkuste se na ně rozhodně podívat. V obou případech každopádně doporučujeme osvědčeného výrobce, kde si budete jisti kvalitou, se kterou jde ruku v ruce pochopitelně i dlouhá životnost.

Jakou zvolit velikost?

Máte jasno o tom, kam svůj nový dřez umístíte? Potom byste měli mít jasno i o velikosti dřezu. Zde je dobré zohlednit jak prostor vaší kuchyně, tak i to, k čemu budete dřez využívat. Pokud k plnohodnotnému umývání nádobí, je pochopitelné, že odkap by měl být dostatečně velký. Jestliže ve vaší kuchyni budete používat myčku, jsou dobrou volbou dřezy s menším odkapem. Primárně totiž budou využívány jenom na omytí pár kousků nádobí, nebo například na umytí potravin, které budete dále zpracovávat. A protože myčka je dnes přirozenou součástí velkého množství domácností, je více než pochopitelné, že dané varianty dominují. A to i proto, že zbude na lince větší prostor právě k přípravě samotného jídla.

Na jaké straně mít odkap?

Když vám to dispozice a možnosti kuchyně nedovolí – například z důvodu umístění mycí linky, na výběr nemáte. Pokud ano, je dobré popřemýšlet, co vám bude lépe, vyhovovat. Někdo volí umístění na pravé, jiný na levé straně. Mnoho dřezů je dnes i univerzálních a tak umožní pravou a levou montáž. Pokud se vám líbí, kupte ho a rozhodnete se později. Důležité je připomenout i to, že existují dřezy, které nabídnou odkap na obou stranách. Hojně se využívají v rohových kuchyních, kde mohou nabídnout maximální využití jinak celkem prázdného prostoru. Ne vždy je ale rohové umístění nezbytností, jelikož daný typ dřezu lze pochopitelně umístit i klasicky kamkoliv na rovnou stranu vaší kuchyňské linky.