Jak vybrat dětskou postel? Záleží na mnoha aspektech

Jak vybrat dětskou postel? Záleží na mnoha aspektech

Pohodlí během spánku a odpočinku na lůžku je zásadní pro zdraví každého z nás. Dvojnásob to platí pro děti. Pokud máte malé děti, je důležité jim do pokojíčku pořídit dostatečně kvalitní postel, která bude vyhovovat nejen z hlediska samotného pohodlí, ale i velikosti, materiálů a barev. V následujícím článku si shrneme základní pravidla, jak si vybrat dětskou postel.

Velikost

Vždy záleží na tom, v jakém věku děti máte. U miminek je samozřejmě vhodné zvolit klasické dětské postýlky s ohrádkou. Ta zajistí, že se vaše malá ratolest nezraní pádem na zem. Velikost postýlky u dětí do věku cca 5 let postačí do 160 centimetrů.

Jsou-li děti již ve školním věku, není na škodu jim pořídit klasické lůžko jako pro dospělé. S přibývajícím věkem a růstem nebudete muset neustále investovat do nového nábytku. Běžné rozměry postele jsou na délku kolem 200 centimetrů. Takovéto lůžko dětem zajistí dostatečné pohodlí i ve chvíli, kdy začnou výrazně vyrůstat. Při výběru vždy zvolte takové řešení, kdy je postel alespoň o 20 – 30 cm delší nežli postava osoby, která ji bude využívat. To platí nejen u dětí, ale rovněž u dospělých lidí.

Materiály

U dětí platí, že jsou daleko citlivější na materiály. Právě proto si vždy u dětské postele ohlídejte, z čeho je vyrobená. Obecným kritériem je volba materiálů, které nezpůsobují alergické reakce. Zároveň je vhodné, aby byly náležitě pevné a tvrdé. Ideální je tudíž postel z masivu. Masivní dřevo je dostatečně stabilní. Navíc u něj oceníte vysokou trvanlivost a zdravotní nezávadnost. Drobnou nevýhodou může být přeci jen vyšší pořizovací cena. Příliš vhodné naopak nejsou čalouněné postýlky, neboť látka může způsobit alergické reakce. Ani s životností a odolností vůči poškození na tom nejsou nejlépe.

Varianty

Ideální je, pokud dětský pokojík není malý. Vejde se pak do něj i více lůžek, pakliže máte více dětí. Ne každý si však může dovolit bydlet ve větším bytě. Je-li tudíž pokojík menších rozměrů a spí v něm více dětí, jsou řešením dětské patrové postele. Starší dítě by vždy mělo spát v horní části. I zde je ale stále nutné brát v potaz minimální nároky na rozměry. Patrové postele mohou být i atraktivním řešením z hlediska designu. Děti v nich obecně rády spí.

Nedostatek prostoru se dá efektivně řešit i další variantou, již představují dětské postele s úložným prostorem. Pod matrací je volný prostor se šuplíkem. Dá se využít například k úschově hraček, školních potřeb apod.

Je nutné dodat, že kvalitu spánku ovlivňuje nejen samotná postel, ale i matrace a lůžkoviny. I zde hleďte především na kvalitu materiálů. Zároveň je pravidelně měňte a perte tak, aby vaše děti spaly neustále v čistém a hygienicky nezávadném prostředí.