Jak ušetřit za elektřinu a plyn?

Jak ušetřit za elektřinu a plyn?

Náklady na bydlení rok od roku rostou. Zvyšují se zejména ceny nájemného, ale mnohé domácnosti trpí i tím, že platí zbytečně moc peněz za energie. Elektřinu a plyn přitom můžete mít poměrně levně, pokud učiníte alespoň několik základních kroků.

Úspora za elektřinu

V případě, že máte příliš vysoké náklady za elektrickou energii, je na místě začít přemýšlet, co s tím. V první řadě je třeba si přiznat, že doma možná používáte zastaralé spotřebiče, které nejsou z hlediska spotřeby elektřiny zrovna úsporné. Ačkoliv třeba nákup nové ledničky vyjde na pár tisíc korun, rozhodně se tato investice vyplatí, protože oproti zastaralým zařízením spotřebuje zlomek elektřiny. Podobně můžete využívat žárovky s méně watty. Budete překvapeni, kolik možností doma najdete, stačí se zamyslet.

Úspora za plyn

Pokud jde o spotřebu plynu, jejího snížení doma asi jen těžko dosáhnete. Přesto, pokud doma topíte plynem, zkuste najít rezervy. I drobné snížení vytápění během chladnějších měsíců může značně snížit vaše výdaje.

Změna dodavatele

U obou variant je rovněž praktické si zjistit, zda by se nevyplatila změna dodavatele. Levná elektřina vás může stát o stovky, ba dokonce o tisíce korun ročně méně.

Na trhu dnes existuje poměrně velké množství dodavatelských firem, takže je z čeho vybírat. Chcete-li levný plyn, potažmo elektřinu, zkuste si provést online srovnání. Obvykle stačí zadat jen údaje o vaší aktuální spotřebě a srovnávače vám vyhledají, u koho byste platili nejméně.

Cena ale není vždy tím hlavním. Důležitá je i kvalita služeb jednotlivých firem. Z tohoto pohledu vychází slušně kupříkladu společnost, o jejíž nabídce se dozvíte více informací na webu https://www.epet.cz/. Rádce na webu vám pomůže i s tím, jak se přechod k jinému dodavateli dá provést. Vězte, že to dnes už zdaleka není takový problém, jako tomu bylo ještě před pár lety.