Jak si vytvořit oázu pohody i v betonové džungli?

Jak si vytvořit oázu pohody i v betonové džungli?

Hledáme-li pronájem bytu Praha, pronájem Brno či pronájem Ostrava, ne vždy můžeme spoléhat na to, že se nám v rámci našich finančních možností podaří najít bydlení někde v historickém centru či v architektonicky zajímavé lokalitě. Nenechte se však odradit. Oázu pohody lze najít i v betonové džungli. Mnohdy zjistíte, že bydlení je zde mnohem zajímavější než někde v centru města.

Zjistěte si vše o svém okolí

Možná budete v šoku, jaké perly kolem sebe objevíte. Pamatuji si, jak jsem bydlela čtyři roky v pronajatém panelákovém bytě a vůbec jsem nevěděla, že těsně vedle mne jsou dvě přírodní koupaliště s krásně čistou vodou. Vždyť kdo by je čekal v okolí paneláků? Za sportem i za kulturou jsem vyrážela do centra a okolí jsem přezkoumala až poté, co se ke mne nastěhoval přítel se svým psem.

Mnoho lidí neví, jaké kulturní, vzdělávací, sportovní a třeba i kulinářské možnosti najde uprostřed panelákových sídlišť. Proto třeba ještě dříve, než si s pronajímatelem či s realitkou finálně plácnete, věnujte jedno odpoledne procházkám po okolí a možnosti samozřejmě prozkoumejte i na internetu.

Neohrnujte nad panelákem nos

Vůbec to nemusí být špatné bydlení. Panelákové byty jsou velké, mnohdy již dispozičně předělané tak, aby odpovídaly současným trendům. Nebo naopak zjistíte, že vám kuchyň s jídelnou oddělená od obýváku skvěle vyhovuje.

Hledáte třeba pronájem Ostrava a k mání je cenově dostupný pouze byt v paneláku? Budete překvapeni, co vše vám může nabídnout. Ano, nové byty mnohdy nejsou tak dokonale prosvětlené, jako v některých panelácích, které mají prosklení přes celou zeď ve všech místnostech. Některé panelákové byty vás doslova šokují tím, že v nich objevíte šatnu, komoru na patře, a ještě máte navíc k dispozici velký sklep. To vám nenabídne ani novostavba, nebo pouze za nemalé příplatky.

Předělejte panelák k obrazu svému

Samozřejmě asi nebudete moci ani chtít v podnájmu přesunovat příčky či budovat nové jádro. Ale na byty s klasickým umakartovým jádrem už téměř nenarazíte. Přesto máte stále mnoho možností, jak si v bytě vytvořit krásné bydlení.

Napadlo vás, že si můžete položit novou podlahu? Plovoucí podlahy se nelepí a nemusí nijak poškodit původní podlahu. Dokonce si lze podlahu při stěhování opět poskládat a vzít s sebou, ale asi to dělat nebudete. Pravdou však je, že při nízkých cenách plovoucích laminátových podlah je to rychlá změna za pár korun, která byt změní k nepoznání.

Jděte na zařizování nápaditě. Nemusíte pouze vykoupit ostravskou Ikeu. Zkuste třeba starší nábytek z bazaru a plechovku s křídovou barvou. Zapomeňte na sedací soupravu, vždyť ani nevíte, kam byste se pak s ní zas stěhovali. Vytvořte si sezení na hebkém koberečku a polštářcích přímo na podlaze. Nevyhovuje vám sezení na zemi? Tak tak tam dejte pár obroušených palet. A pokud je nemáte kde brousit, kupte si je v některém hobby marketu již obroušené.

Dejte bytu pravý ostravský šmrnc. Kousek železa jako podnož pod stůl bude působit dokonale i v panelákovém bytě. Industriální styl letí a v Ostravě rozhodně nemusíte investovat pouze do napodobenin.

Co dělá v bytě pohodu?

Je jedno kde bydlíte, ale existují věci, které umí bydlení zpříjemnit v rodinném domě i v paneláku. Především se nevyhýbejte květinám. Pokojovky či bylinky dejte všude, kde se jim bude alespoň troch dařit. Že vám občas uhynou? To se stane i těm nejlepším pěstitelům a chybu nehledejte v sobě, ale v tom, jak byly vypěstovány. Berte je jako klasické rychloobrátkové zboží. Když vám vydrží jenom měsíc nebo dva, nevadí. Udělejte si pak radost novými.

Využijte naplno balkon. V mnoha bytech nechybí, a pokud jej máte, byla by škoda ho nechat bez povšimnutí. Upravte podlahu, dejte si sem stolek a židličku, zajistěte přistínění a opět přidejte nějaké ty květiny. I ten nejmenší balkonek umí nabídnout skvělou relaxaci.

Zhasněte a škrtněte sirkou! Dokonalou relaxaci si užijete u šálku kávy nebo čaje, s knížkou a při svíčce. Čtení u jedné či několika svíček asi není to pravé, ale kdo vám káže číst klasickou knížku na papíře? Mít podsvícenou čtečku by dnes mělo být standard. V několika gramech můžete nosit pořádnou knihovnu, kamkoliv si usmyslíte.