Jak si vybrat matraci pro pohodlný spánek?

Jak si vybrat matraci pro pohodlný spánek?

Chystáte se na nákup nové postele a matrace, nebo jste se konečně rozhoupali vyměnit svoji starou matraci za lepší? Děláte dobře. Třetinu života trávíme v posteli, a tedy na tom, na čem spíme, doopravdy záleží. Navíc netřeba připomínat, že odborníci jednoznačně doporučují měnit matraci po deseti letech používání.

Matraci vybírejte podle toho, kdo a jak často ji používá

Jinou matraci potřebují miminka, děti, dospělí a senioři. Každý věk si žádá své. Možná vás překvapí, že pro miminka žádné měkoučké spaní vhodné není. Stejně tak, jako není vhodné dětem a osobám s menší postavou a nižší váhou pořizovat zónové matrace. Naopak, pro seniory dokáže být doslova blahem vhodně zvolená ortopedická matrace. Pokud však nevybíráte matraci pro každodenní spaní, ale třeba jen pro hosty a příležitostní spaní, rozhodně dobře poslouží i levná matrace. Nejčastěji se proto volí obyčejná pěnová matrace.

Výběr matrace podle materiálu bývá skutečně věda

Člověku se někdy z variací výplní matrací zatočí hlava. Často jsou navíc vrstvené z různých materiálů. Pak už lze jen stěží říct, o jakou výplň jde. Obvykle se latexové nebo pěnové matrace doplňují různými speciálními prodyšnými vrstvami, jako jsou koňské žíně, kokos, agáve, pohanka i mořská tráva. Prodyšnost je důležitou vlastností matrací. Právě vlhkost, která vzniká hromaděním potu, je živnou půdou pro bakterie, roztoče i plísně. Ze své podstaty jsou prodyšnými pružinové matrace. Nejsou to ty s vystřelujícími pružinami, jaké jste zažili na posteli po prababičce. Ale ani těm se zas nedá tolik vytknout. Vždyť vydržely desítky let.

Tvrdá nebo měkká? Ani jeden extrém není vhodný

Myslete především na to, že výběr matrace podle tuhosti se odvíjí od hmotnosti spáče, pro kterého je určena. Čím vyšší hmotnost máte, tím tužší matraci potřebujete. Běžně se doporučují středně tvrdé matrace. Měkké nejsou vhodné téměř vůbec. Při požadavku na měkčí spaní je pak optimálnějším řešením vrchní podložka na matraci z tzv. líné pěny. Případně matrace, která má již tuto vrstvu v sobě. Pozor si dejte, jestliže vybíráte matraci na manželskou postel. 120 kilogramový muž a 50 kilogramová žena – jeden druh matrace ideální pro oba nejspíš nenajdete. Volte pak raději dvě oddělené matrace. Avšak pozor při výběru, aby měly stejnou výšku a dle možností i design.

Pozor rovněž na velikost matrace

Tato poznámka se zdá být banální, ale není. Zejména pokud měříte kolem 190 cm, zvažte prodlouženou matraci. K té samozřejmě potřebujete i prodlouženou postel. Dnes si však u prodejců, kteří jsou současně výrobci, snadno zadáte, že chcete daný model postele s prodlouženou délkou. Důležitou volbou je i výška matrace. Obecně mají vyšší matrace lepší vlastnosti a delší životnost. Výběr výšky však záleží na typu postele, jakou máte. Rozhodně není vhodné, aby matrace zapadla níž, než jsou bočnice postele. Při zátěži by měla být matrace minimálně na úrovni vrchního okraje bočnic a výš.

Kde koupit dobrou matraci?

Výrobců a prodejců je hodně, modelů tolik, že se v nich ztratíte, Proto je ideální použít vyhledávač nábytku a dekorací Ferni.cz. Díky němu si snadno vyberete nejen matraci, ale i postel a další nábytek do ložnice i celého bytu.