Jak si usušit květiny pro dekorační účely?

Jak si usušit květiny pro dekorační účely?

Květiny patří k nejhezčím doplňkům interiéru, a to jak v živé, tak sušené podobě. Chcete si také ozdobit obývací pokoj nebo třeba kuchyň sušenými květy? A víte, jakým způsobem je usušit správně, aby dlouho vydržely a neztratily nic na své kráse?

Laikům by se mohlo zdát, že vyrobit si sušené květiny je banalita. Kdo však má nějaké zkušenosti, dobře ví, v čem spočívá potíž. Každá květina vyžaduje trochu odlišný přístup.

Květiny dejte sušit co nejdříve po utržení

Základem je vybrat správné květiny. Nemáme teď na mysli druh, ale spíše aby byly ve správném stádiu života. Ideálně si sežeňte květiny, kterým se začínají otevírat květy. Při sušení se totiž ještě trochu rozevřou, tak aby pak okvětní plátky neopadaly. Zároveň se zaměřte na květy, které jsou zdravé. Po usušení se totiž ještě zvýrazní stopy po škůdcích a jiné nedokonalosti.

Najděte suché a temné místo

Květiny je třeba sušit květem dolů, zavěšené na provázku. Až je budete ovazovat šňůrkou, dejte pozor, aby je nesvazovala příliš pevně. Kdyby se zarývala do stonků, zadržovala by tím vlhkost a stonky by začaly uhnívat. Také nevěšte zbytečně mnoho květin k sobě, potřebuje mezi nimi proudit vzduch. Měly by být zavěšené v nějakém suchém a temném prostředí, jinak hrozí, že výrazně změní barvu. Se změnou barvy přesto počítejte. Bílé květy mohou úplně zhnědnout, většina barev změní svůj odstín na tmavší, jen žluté květy zpravidla zůstávají žluté i po uschnutí.

Můžete vyzkoušet i troubu či mikrovlnku

Standardní schnutí trvá 2-4 týdny, ovšem lze ho urychlit v troubě či mikrovlnce. Troubu je třeba zapnout na nízkou teplotu, cca 40 °C. Nejlépe poslouží horkovzdušné modely. A mikrovlnka? Někdo to dělá tak, že dá květiny do nádoby plné vysoušeče (kuliček křemičitého gelu či betonitového kočičího steliva) a pak „peče“ v mikrovlnné troubě několik minut. Přesný výkon a čas však není možné jednoznačně říct, protože každá mikrovlnka je jiná.

Nebo si prostě kupte už vysušené květy

Pokud se bojíte, že by vaším neodborným sušením květiny ztratily svou krásu, asi bude jednodušší koupit si již hotové kytky. Sháníte-li neobvyklé sušené květiny – velkoobchod Florservice.cz vaše touhy určitě naplní. Kromě klasických kvítek u nich totiž objevíte i netradiční sušené rostliny, s nimiž pak doma vytvoříte nádherné dekorace.