Jak si rychle poradit s nábytkem v krabici

Přemýšlíte, jak sestavit nábytek, aby vám dobře sloužil dlouhá léta, plnil svou funkci a těšil vás svým dokonalým vzhledem? Přinášíme vám pár rad, jak si zjednodušit sestavování nového nábytku.

Jak si rychle poradit s nábytkem v krabici

Nábytek vždy sestavujte na rovné a měkké podložce. Podložte si jej třeba kartonem. Balíky rozbalujte postavené naležato, aby nedošlo k poškození jednotlivých částí při pádu. Dřevěné díly postupně kompletně osaďte spojovacím materiálem, tedy panty, kolíčky, excentry, posuny zásuvek i kovovými elky. Na čelní dřevěné lišty našroubujte na vyznačená místa středové šrouby a dotáhněte je nadoraz. Pak je povolte, aby šly zasunout do kovových elek. Budou se vám lišty lépe připevňovat k rámu.

Postup při sestavování

Nejprve sestavte rám neboli korpus. K tomu se vám bude hodit sada nářadí. Díly k sobě dotáhněte excentrickými válečky. Zadní část ze sololitu zasuňte do drážky vyplněné lepidlem pro zvýšení pevnosti nábytku. Nábytek opatrně obraťte přední částí dolů a přeměřte délky úhlopříček. Naměřená hodnota se má na stranách shodovat. Pokud to tak není, opatrně nábytek srovnejte do úhlu, pomůže vám to při upevňování dvířek a zásuvek. Od zadní části k sololitu symetricky přišroubujte plastové trojúhelníčky. Pro zvýšení pevnosti si po proměření přišroubujte svislé příčky a fochy se zadní sololitovou deskou. Na spodní části si našroubujte plastové kluzáky. Při práci vám pomůže i sada aku nářadí, která vám usnadní práci, zvládnete to sami a obejdete se bez montážní společnosti.  

Jak na lišty

Nábytek postavte na spodní část a osaďte lištami. Lišta musí na každé straně lícovat s rámem. Pevně dotáhněte šrouby z vnitřní části a na každé elko použijte 2 šrouby, k rámu a k liště. Po připevnění horní lišty připevněte levou i pravou lištu. U vrchní části v rozích přišroubujte z vnitřní části přiloženou zpevňující pásovinu. Pokud jsou lišty vykloněny a nesedí přesně, vykloňte elko dle potřeby a pevně dotáhněte. Lišty musí velmi přesně dosedat na každé straně k rámu.

Kompletace zásuvek

Naneste lepidlo štětečkem do styčných ploch. Nasaďte a jemně zaťukejte kolíčky natřené lepidlem. Lepidlo dejte i do drážek u zásuvek před vložením dna. Zásuvky sesaďte, vložte do rámu a přišroubujeme k vodícím kolejničkám. Čela zásuvek musí při dovření správně dosedat. Zásuvku můžete přihnout přes úhlopříčku, jinak po zaschnutí lepidla se zásuvkou nehnete. Osaďte dvířka skly, panty a madly. Nasaďte dveře k rámu a dotáhněte. Nábytek umístěte na rovné podlaze. Pro seřízení dvířek použijte vymezovacími šrouby a odklon dvířek seřiďte hlavním upevňovacím šroubem. Při nedovírání dvířek jej povolte a dvířka o ½ mm povytáhněte, nesmí být v pantu zcela na doraz.