Jak se dá efektivně financovat rekonstrukce bydlení? Možností je několik

Jak se dá efektivně financovat rekonstrukce bydlení? Možností je několik

Chystáte se v blízké době na rekonstrukci vašeho stávajícího bydlení a zkoumáte možnosti, jak celou akci financovat? Pak vězte, že možností je celá řada.

Samozřejmě je ideální, pokud máte dostatek peněz na účtu a nemusíte se zaobírat jejich sháněním. Jenže takovouto možnost má poměrně málo majitelů nemovitostí, tudíž je nutné se porozhlédnout po nějakém úvěru.

Půjčka

První variantou je klasická půjčka. Může se jednat přímo o úvěr na lepší bydlení, nebo čistě o neúčelový úvěr. U něj ale počítejte s vyššími úrokovými sazbami. Výhodou je pro změnu fakt, že nemusíte veškeré peníze užít právě na rekonstrukci, banka nenamítne nic proti, pokud si z části peněz koupíte třeba něco jiného.

Úvěr na rekonstrukci

Dalším způsobem, jak získat potřebné finanční prostředky, je úvěr na rekonstrukci. Banky jej poskytují zpravidla osobám, jež u nich mají sjednané stavební spoření. V případě, že spoříte, nemusíte obvykle už dokládat tolik dokumentů jako při vyřizování běžné půjčky. Někdy je zapotřebí ručit zástavou nemovitosti, to je však často až u úvěrů, které jdou do vyšších částek, zpravidla do milionů korun.

Využijte dotačních programů

Výrazná pomoc s financováním projektu se dá zařídit ještě jinak. V tuzemsku totiž funguje program Zelená úsporám. V oblasti podpory na výstavbu bytových domů s nízkou energetickou náročností mohou žádat i vlastníci bytových domů mimo Prahu. Dosáhnete na ně v případě, že při rekonstrukci plánujete využít moderní zařízení, která snižují energetickou náročnost nemovitosti. Typicky se jedná o kotle, díky nimž probíhá ohřev vody a vytápění objektu. Získat se dá dotace v řádech desítek tisíc korun. V různých fázích se dotuje třeba i zateplení objektu, výměna oken atd.

Bydlíte-li ve starším domě a dlouho rekonstrukci zvažujete, nyní je zajisté ten správný čas. Na hypotéku již kvůli zvyšujícím se úrokovým sazbám nedosáhne každý, proto je rekonstrukce dostupnější variantou lepšího bydlení. Modernizace objektu přinese nejen vyšší komfort bydlení, ale také výrazné snížení nákladů na provoz domácnosti.