Jak řezat přímočarou pilou

Řezání přímočarou pilou není nic těžkého. Problém může nastat při řezu třeba lamina, kde nám záleží na tom, aby řez  budoucí pohledové plochy nebyl oštípaný. Čtěte dále.

Jak řezat přímočarou pilou

Autor: Michael Sibera provozovatel T-nabytek.cz

Lamino je dnes poměrně velmi rozšířený materiál. Je to díky jeho vlastnostem, ceně apod. Více v článku: Co je lamino. Pokud jste trochu kutil, bude Vás zajímat, jak takové lamino rozměrově upravit.


Sháníte šatní skříně z lamina? Vyzkoušejte nabídku!


Na dokonalé, neoštípané případně pravoúhlé řezy je třeba u přímočaré pily zapomenout ( to je nutné řešit na truhlářských formátovacích pilách, které mají kotouče na řezání dva. Jeden nařízne desku zespoda a druhý prořízne desku komletně zeshora. Takové technologie je ale pro kutily cenově nedostupná). Čili, pokud chceme čisté a rovné řezy, je třeba navštívit truhlářskou firmu...

Řezání přímočarou pilou

Ve chvíli, kdy potřebujeme nějaký díl doma doladit k nerovnému zdivu, nebo provést obloukové řezy, vyříznout otvor pro dřez kuchyňské pracovní desky a pod.., přichází na řadu přímočará pila.

Držení přímočaré pily klasicky u těla

Přímočará pila na Nábytek-dnes.czKlasické držení přímočaré pily funguje dle obrázku. Při takovém řezání přímočará pila oštípe viditelnou hranu. Při řezání například masivu, který dále budete brousit to nevadí. U lamina to třeba vadit může.

Proč přímočará pila vyštípává okraj řezu?

To je dáno tím, že plátek se pohybuje dolů a nahoru. Zuby na plátku míří vždy nahoru. (Kdyby mířily dolů, mohlo by vám to pilu při řezu nadzvedávat). Při pohybu plátku nahoru tedy zuby horní plochu u řezu zaručeně vyštípou. Před několika lety začaly výrobci přímočarých pil montovat takzvaný "předkmit".(předkmit je funkce plátku kdy plátek při řezání opisuje osmičku, tím dojde k rychlejšímu a snadnějšímu řezu. Vlastnost vyštípávání hrany se ale mírně zhorší.)

Jelikož pila vyštípává hranu pouze "u pily" (druhá strana desky je bezvadná), je tu možnost si čáru řezu nakreslit z druhé strany. Pohledová strana pak zůstane OK. Takový způsob ale mírně zdržuje při práci a zvyšuje nepřesnost, protože přenesení čáry řezu na druhou stranu desky se nemusí vždy zcela dokonale podařit.

Držení přímočaré pily zespoda desky

Řezání přímočarou pilou na Nábytek-dnes.czŘešením může být jiný způsob držení pily a to zespoda.

Má to výhodu, že řez kreslíte na tu stranu, na které Vám záleží a ta zůstane OK. Nestanou se tak omyly typu špatně přenesených tvarů řezů, které pak kreslíme "zrcadlově".

Má to také své nevýhody: kmitající plátek máte před obličejem. Tudíž použití vhodných ochranných prostředků je zcela na místě. Dále obsluha (tedy Vy) musí být poměrně fyzicky zdatná. Není to úplně jednoduché udržet pilu zespoda u desky...