Jak na výběr zahradního nábytku?

Jak na výběr zahradního nábytku?

Pobyt venku je příjemný zvláště tehdy, když Vám na kůži dopadají hřejivé sluneční paprsky. A jelikož se dny pomalu prodlužují, teploty stoupají a sluníčka je stále více, je čas zahájit sezonu. Venku trávíme více času - grilujeme, sedíme s přáteli, poleháváme na verandě či v pergole. A na to potřebujeme správný zahradní nábytek. Jeho výběr ale není jednoduchý, proto jsme se na toto téma zaměřili za Vás. Pomůžeme Vám s výběrem toho pravého přímo pro Vás. Nejprve si ale musíte odpovědět na pár otázek.

1. Kde bude nábytek umístěn?

Výběr materiálu zahradního nábytku je přímo úměrný jeho budoucí poloze.
Pokud bude umístěn pod stříškou (na zastřešené terase, v pergole,..) můžete si dovolit vcelku jakýkoliv materiál. Ať se bude jednat o dřevěný zahradní nábytek nebo třeba ratan. Zde se zkrátka meze nekladou!
Jestli se bude nacházet na venkovním nezastřešeném prostranství, kde bude odolávat náporu deště a větru, je potřeba sáhnout po jiných materiálech - umělém ratanu, plastu, hliníku nebo nerezové oceli. Tyto materiály mají vysokou odolnost, tím i delší životnost.

2. Jaký je povrch místa, kde se bude nábytek nacházet?

Pokud jej budete umisťovat na podlahu, je nutné vzít v potaz případné spáry. Jelikož pokud budete mít široké spáry a nábytek s tenkými nožičkami, budete muset řešit časté nepříjemnosti. Samozřejmě i tak se dá vše vyřešit, například položením koberců, ale sníží se mobilita nábytku.
Pozor na kombinaci mohutné konstrukce a choulostivou podlahu. Častým posouváním nábytku se Vám na podlaze promítnou viditelné škrábance.
Jestliže se bude nábytek nacházet na trávě, vyhněte se těžkým konstrukcím, které by se mohly nepříjemně propadat.

3. Kde se bude uskladněný přes zimní období?

Nábytek, který je složitelný nebo lehce demontovatelný, je také lehce uskladnitelný. Místo pro něj najdete v garáži nebo třeba ve sklepě. Ale co nábytek, který nelze takto lehce uskladnit? V tomto případě musíte opět volit odolný materiál, který může být i v zimě venku.

4. Jaký zvolit materiál?

Dřevěný zahradní nábytek je stále jasnou volbou většiny lidí. V takovém případě sáhněte vždy po dřevě, které je povrchově upraveno. Jedná se o oblíbený kvalitní materiál, který je přírodní a vyžaduje údržbu. Jedná se o pravidelný nátěr ochranným olejem zhruba dvakrát do roka. Pravidelnou péčí se prodlužuje životnost nábytku.
Přírodní ratan je materiál zahradního nábytku, který je velice vzhledný a oblíbený. Bohužel není příliš odolný.
Polyratan je umělá verze pro ratanový zahradní nábytek, která je, na rozdíl od svého přírodního druha, odolná. A to velice - proti chlóru, látkám obsažených v krémech, UV záření, zimě, náporu deště a větru. Polyratan je navíc bezúdržbový, na umytí od pylu a prachu Vám stačí mokrý hadřík a saponát. Pokud ale chcete, aby Vám vydržel dlouhá léta, zaměřte se při výběru na kvalitní materiál konstrukce.
Kovový nábytek je ztělesněním lehkosti a vzdušnosti. Navíc je velice praktický, a to tak, že bývá většinou lehce složitelný. Židle a lehátka můžete ozdobit pohodlnými podsedáky.

5. Kolika osobám bude nábytek sloužit?

Je důležité si určit, pro kolik osob zahradní nábytek vybíráte a jakou úlohu bude plnit. Pokud často hostíte návštěvy, je potřeba počítat s něčím větším. Židle pro více lidí, větší stůl - v takovém případě zahradní nábytek plní funkci jídelního setu.
Pokud ale chcete spíše polehávat a odpočívat, volte sedací zahradní sestavy, které Vám poskytnou dost prostoru na obojí. Návštěvu usadíte, pohoštění se vleze na menší stolek, připomínající konferenční, a když budete sami, tak sem zalehnete s knihou. Zahradní sety jsou cenově výhodnější než pořizování každého kusu zvlášť.
Samozřejmě v obou případech se dá funkce nábytku kombinovat. Dokoupit zahradní lehátka, zahradní pohovku nebo zahradní houpačku.
Pokud máte k dispozici menší prostor a hledáte posezení pouze pro sebe a pro partnera, zvažte nákup závěsných křesel, které jsou velice komfortní!

Odpovědi si důkladně promyslete a nakonec dostanete konečnou odpověď na to, jaký zahradní nábytek si vybrat.