Jak na výběr digestoře?

Jak na výběr digestoře?

Začaly vám vadit nelibé výpary, které kuchyň prostoupí při vaření? Problém snadno vyřeší elegantní digestoř, která současně osvětlí varnou plochu a může působit i jako zajímavý designový doplněk. Poradíme vám, jak při výběru postupovat.

Změřte prostor

Zvláště pro majitele panelákových bytů by mělo být prvním krokem zjistit, kolik místa je v kuchyni na odsavač par k dispozici. Podstatné jsou také rozměry celé místnosti, z nichž vyplyne, jak silný sací výkon musí digestoř mít, aby kuchyň dobře pročistila. Doporučujeme orientovat se dle následujícího vzorce: objem kuchyně (výška × plocha) × 10 (tolikrát by se měl do hodiny vyměnit vzduch) = minimální sací výkon.

Jaký typ odsávání vám vyhovuje?

Digestoře umí čistit vzduch různými způsoby. Nejúčinnější jsou modely s odtahem, kdy je znečištěný vzduch rovnou vyváděn ven z domu. Má to ale háček: pro jejich instalaci potřebujete napojení na komín nebo ventilační šachtu. Není-li to pro vás konstukčně možné, budete se muset spokojit s recirkulační digestoří, která vzduch čistí pomocí filtrace a opět ho vrací do místnosti.

Zamyslete se nad konstrukcí

Na trhu s domácími spotřebiči narazíte hned na čtyři různá konstrukční řešení odsavačů par. Takovou klasikou jsou komínové digestoře ve tvaru obráceného trychtýře, které se obvykle napojují na odtah. Majitelům menších kuchyní však často nevyhovují, a tak volí úspornějši závěsné digestoře, které lze i vestavět do kuchyňské skříňky nebo pod ni. Prostorově nejúspornější jsou výsuvné digestoře. Jak napovídá název, lze je vysunout pouze při vaření. Naopak ostrůvkové digestoře jsou masivními kousky, jež se zavěšují nad pracovní plochu ostrůvkových kuchyní. Protože je na ně vidět ze všech stran, výrobci si dávají na designu opravu záležet.

Popřemýšlejte o zdánlivých drobnostech

Mezi digestořemi jsou přirozeně rozdíly v celém spektru jejich vlastností a speciálních funkcí. Některé nabízí časovač a automatické vypnutí, různí se míra LED podsvětlení... Pokud máte doma malé dítě nebo je váš kuchyňský kout propojen s obývákem, bude pro vás určující hlučnost odsavače. A samozřejmě nesmíte zapomenout na design - moderní digestoře totiž dokážou o pár stupňů pozvednout vzhled kuchyně.

Další informace jak vybrat digestoř.