Jak na pronájem bytu v Jihlavě – rady a tipy pro studenty, kteří shánějí bydlení

Jak na pronájem bytu v Jihlavě – rady a tipy pro studenty, kteří shánějí bydlení

Studuješ na některé z vysokých, nebo vyšších odborných škol v Jihlavě a chceš se spolu se svou partou dozvědět, jak na pronájem bytu v Jihlavě? Pak jsi tady správně. Poradíme Vám jak získat přehled o levných podnájmech, kde vyhledávat informace. Podíváme se na možnost spolubydlení, a jaké jsou výhody a nevýhody sdílení pokoje s neznámou osobou. Dozvíte se i na co si dát pozor a na co nezapomínat při vybírání.

Byty hledejte i na Facebooku

Na Facebooku jsou přímo stránky, které nabízejí studentům levné byty v okolí Vysoké školy polytechnické. Tak například v ulici U Pivovaru seženete bydlení za 2800 Kč za osobu, budete bydlet centru města a do školy do budete mít něco málo přes pět minut chůze. Na ulici U Hřbitova, která je v blízkosti městského parku, zaplatíte stejnou částku. Jenom cesta ke škole trvá asi o deset minut více. Na druhou stranu Jihlava je druhým nejpřívětivějším městem pro cyklisty, takže jízda na kole do školy je na místě. Je třeba podotknout, že tyto nájmy jsou při dnešních vysokých cenách bytů velice lákavé.

Využívejte realitních portálů

Sledujte také realitní portály, které shromažďují nabídky od několika realitních kanceláří. Budete mít tak větší přehled a získáte větší orientaci o cenových relacích podnájmů v Jihlavě. Nemusíte tedy zbytečně projíždět jedny webovky realitních kanceláří za druhými a zbytečně tak trávit hodiny na internetu navíc.

Spolubydlení

I když to nemusí být ta úplně nejlepší varianta řešení, neboť se s těmito lidmi dost možná uvidíte poprvé a budete muset překonávat počáteční potíže soužití, můžete tímto způsobem získat levný podnájem a třeba i kamarády na celý život. Na internetu se nachází pár stránek, které zprostředkovávají spolubydlení. Nebo je pravděpodobné, že na nástěnkách v prostoru chodeb univerzit někteří studenti přímo takové inzeráty nabízejí.

Výhody a nevýhody spolubydlení

· + Pokud jste se vydali studovat do Jihlavy, jenže všichni Vaši kamarádi ze střední jdou studovat jinam a Vám se nechce na koleje, jedná se ideální příležitost, jak získat levné bydlení

· + Můžete si takhle najít nové kamarády

· - Menší soukromí (ovšem dají se sehnat i uzamykatelné pokoje)

· - Možnost konfliktů mezi sdílejícími

Ceny spolubydlení

Nejlevnější příležitosti se dají najít i za 1500 Kč měsíčně, naopak nejvíce vypláznete (nebo spíše Vaši rodiče) i 5000 Kč za měsíc. Na ulici Dominikánská v blízkosti jak Vysoké školy polygrafické, tak Vyšší školy odborné grafické najdete ubytování za 2500 Kč/měsíc. Ve zmiňované ulici U Pivovaru seženete spolubydlení za 2800 Kč měsíčně.

Po bydlení se poohlížejte včas!

Ale pozor, shánějte podnájem s předstihem minimálně 4 měsíce dopředu před začátkem nového akademického roku. Samozřejmě čím dříve tím lépe. Tomuto faktu navíc ani nepomáhá současná krize na bytovém trhu. Pak na Vás zbyde ne tak populární přidání se k někomu do bytu, nebo ubytování na kolejích.

Počítejte s kaucí

U většiny levných studentských bytů bude chtít pronajímatel po Vás kauci, na to nezapomínejte. Řekněte tedy rodičům, aby Vám nějaký ten tisíc předem přihodili. Najdou se ale i takoví pronajímatelé, kteří kauci chtít nebudou.

Staré dobré koleje

Samozřejmě pokud neseženete včas byt, nebo není příležitost k spolubydlení, dá se využít kolejí. V poslední době je sice tato varianta na ústupu, avšak zaručeně zde zažijete ten pravý studentský život.

Momentálně jste získali ucelený přehled o možnostech pronájmu bytu v Jihlavě pro studenty, takže Váš proces výběru bude komplexnější. A pokud již máte nějaké zkušenosti, rady a doporučení k levnému bydlení pro studenty v hlavním městě kraje Vysočina, zanechte nám prosím komentáře pod článkem.