Instalace hromosvodu patří do rukou odborníků

Instalace hromosvodu patří do rukou odborníků

Z blesku sice máme respekt, ale spíše tehdy, když nás bouřka zastihne někde v lese. V domě máme pocit bezpečí, často i bez toho, abychom měli instalován hromosvod. Skutečně se není čeho bát?

Pocitu bezpečí v domě bez hromosvodu, či chcete-li bez bleskosvodu, podléháme pouze z vlastní neznalosti. Lidé se domnívají, že pokud jejich dům není nejvyšším v okolí, bydlí v údolí, nebo je opodál vysoký strom, nemůže blesk do nemovitosti uhodit. Odborníci však shodně tvrdí: Není to pravda. Pravděpodobnost se sice může mírně snižovat, rozhodně bychom však ochranu před bleskem neměli podceňovat u žádné nemovitosti.

Není pravdou ani to, že stačí, když si hromosvod instalovali třeba sousedi. Často se na to spoléhá. U sousedů na vesnici mají třeba starou stodolu s vysokou tyčí, která pravděpodobně sloužila jako jímač. Sousedé se díky tomu uklidňují, že blesk udeří do ní. Ovšem realita pak vypadá úplně jinak.

Hromosvod je povinnost

Instalace hromosvodu je navíc ze zákona povinná. Zákon je sice poněkud nešťastně formulován, ale většina stavebních úřadů vám třeba novostavbu bez hromosvodu nezkolauduje. Takže s touto investicí počítejte, a hlavně hromosvod svěřte do rukou odborníkům. Svépomocí se do jeho instalace nepouštějte. Pozor i při rekonstrukcích. Často dojde k jeho poškození a místo toho, aby pak nemovitost chránil, může dokonce napáchat ještě větší škody. Nechte si tedy raději udělat jeho odbornou revizi.

Na kolik přijde hromosvod?

Vždy záleží od složitosti nemovitosti, použitého typu materiál – měď, hliník, pozink i komplikovanosti instalace. Průměrná cena se pohybuje kolem 20 000 Kč, u větších nemovitostí kolem 35 000 Kč. Cena je tedy zanedbatelná proti ceně nemovitosti, kterou má hromosvod chránit. Rozhodně se nestačí spoléhat na pojišťovnu. Blesk dokáže zničit věci, které mají jinou než finanční hodnotu, a rovněž ohrozit naše životy. Pokud je špatně instalován, může dojít k předpětí a k poškození spotřebičů. Zde se pojišťovny plnění rády vyhnou, mnohdy si ani nevšimneme, že jsme si v pojistce měli zřídit speciální připojištění. A takový blackout v domácnosti s poškozením veškerých elektrospotřebičů není nic příjemného a rozhodně nás to vyjde dráž než instalace hromosvodu.

TIP: Zajímá vás instalace hromosvodu Ostrava? Obraťte se na společnost HromoElektro s.r.o.