I váš nábytek možná vyrobili roboti

I váš nábytek možná vyrobili roboti

Zní to trochu jako z vědeckofantastického filmu, ale ve skutečnosti jde o pravdivý výrok. Roboti se ve výrobě používají běžně, a pokud vyloženě nemáte nábytek vyráběný truhlářem na zakázku, ale koupili jste něco ze sériové výroby, možná se na výrobě nějaký ten robot podílel.

Nepředstavujte si ho jako humanoida s rukama, nohama a hlavou. Roboti pracující v továrnách a výrobnách působí mnohem prostším dojmem. Někdy je to dokonce pouze otočné rameno, které se snaží nahradit lidskou ruku. A snaží se docela úspěšně, v mnoha úkonech ji dokáže plně nahradit.

Roboti vám nevezmou práci

Nahradit. To je to slovo, jakého se spousta lidí děsí. Nemějte ale strach, doby, kdy by nás roboti dokázali plně nahradit, jsou ještě na míle vzdálené. Člověk zatím nedokáže vytvořit stroj, který by uměl přemýšlet a vymýšlet vlastní řešení. Robot může nahradit vaše ruce, ale ne vaši hlavu, tak se nebojte, že by vám vzal práci.

Vážně se využívají všude

Věřte tomu nebo ne, ale roboti se běžně využívají i v Česku. Samozřejmě jsou běžnější ve velkých firmách, avšak postupně se dostávají i do těch menších. Jedním příkladem za všechny je firma CNC Trčka z Moravskoslezského kraje, která vyrábí strojní součásti na zakázku. Výrobu se snaží automatizovat už nějakou chvíli. Začínali s tradičními průmyslovými roboty a nakonec přešli na coboty, tedy tzv. kolaborativní roboty. Nevyžadují totiž ochrannou klec a jsou méně náročné na prostor.

Cobot UR5 od firmy Universal Robots ve společnosti CNC Trčka pomáhá podávat surový materiál do starého CNC stroje. Nahradil tak člověka, který musel u stroje nonstop stát. Nyní stačí jen jednou za cca 45 minut doplnit zásobu surového materiálu, z níž si pak cobot bere kusy na podávání. Původní obsluha se teď může věnovat jiným strojům.

Coboti jsou hitem v průmyslu

Firem, které objevují kouzlo cobotů, postupně přibývá. Kolaborativní roboti mají oproti jiným řešením jednu obrovskou výhodu: jsou schopní kolaborovat (spolupracovat) s člověkem, nejsou pro něj nebezpeční. Kromě toho se velmi snadno ovládají, člověk se nemusí dlouhé měsíce učit programovat. Nebo aspoň u robotů od Universal Robots ne.

Firma Universal Robots má dokonce připravenou vlastní akademii pro zaškolení pracovníků, kteří budou s coboty pracovat. Pod slovem „akademie“ si ovšem nepředstavujte žádné náročné dlouhodobé studium. Průměrně technicky zdatný člověk se naučí robota ovládat do hodiny. Jde to totiž třeba i přes 3D vizualizaci v dotykovém tabletu, žádné programování není třeba.

Do firem přináší samé výhody

Ne všechny úkony lze automatizovat roboticky, lidé jsou ve výrobě prostě nenahraditelní. Na druhou stranu robot může posloužit u práce s nebezpečnými látkami či ostrými předměty. Nevadí mu monotónní práce, a to ani po několika hodinách. Nikdy neonemocní, nepotřebuje být o víkendu s rodinou, dokonce ani nepotřebuje přestávku či dovolenou. Tím nechceme říct, že jsou roboti lepší zaměstnanci než lidé. Ne. Ve většině firem si ovšem najdou své místo. Nikoliv namísto lidí, nýbrž ve spolupráci s nimi.

Robotická ramena s různým zatížením

Coboti od Universal Robots mají opravdu podobu jen jednoduchého ramene. Dodávají se ve třech modelových řadách s různou nosností, největší model unese až 10 kg, sám váží necelých 30 kg.

Ať už přemýšlíte, že integrujete roboty také do své firmy, nebo vás jejich používání v průmyslu zajímá čistě jako laika, určitě se někdy zastavte na coboty Universal Robots podívat. Dobrou příležitost budete mít třeba na Mezinárodním strojírenském veletrhu, který se bude konat na podzim v Brně. Jako firma si ale samozřejmě můžete domluvit ukázku i dříve. Universal Robots má v Česku zastoupení prostřednictvím několika prodejců, a své coboty vám rádi předvedou. Více informací se dozvíte na universal-robots.com.