Dveře skříně - jaké vybrat?

Nejpoužívanější dveřní systém u šatních skříní jsou posuvné dveře nebo dveře klasické otevíravé pomocí pantů. 

Dveře skříně - jaké vybrat?

Autor: Michael Sibera provozovatel T-nabytek.cz

Dveře skříně tvoří tvoří funkční a zároveň i estetickou stránku celku. Způsob otevírání šatní skříně může být nasledující:
 
  • posuvné (šatní skříně s posuvnými dveřmi)
  • skládací - méně používaná varianta
  • otočné - méně používaná varianta
  • klasické otevíravé dveře
     

Každý výše uvedený typ dveří skříně má své výhody a nevýhody. Důležité je i provedení každého z typů dveří...

Skříně s posuvnými dveřmi

Nejpoužívanějším typem dveří jsou dveře posuvné. Pouze tento typ má  výhodu minimálního prostoru nutného k otevření skříně. V podstatě před skříní nepotřebuje prostor vůbec žádný. Posuvné dveře skříně zabírají pouze 6 až cca 10 cm hloubky skříně. Je možno volit mezi mnoha systemy dveřního kování, ať už v kovovém, nebo hliníkovém provedení. Barevně lze taktéž sladit s mnoha dezény lamina. Zvolíme-li kterýkoli z nich, dostaneme dveře s lehkým pojezdem a dlouhou životností. Vzhledem k tomu, že dveře jezdí ve dvoukolejnici, je vhodné používat sudé počty křídel, což umožňuje větší variabilitu otevírání a větší maximální otevřený prostor. (u sudého počtu dveří cca ½ šířky skříně). Ale i u lichých počtů dveří skříně můžeme dosáhnout funkčního celku.
 

Skříně se skládanými dveřmi.

Dalším typem jsou dveře skládané. Jsou tvořeny dvěma křídly v designu stejném, jako u posuvných dveří. Při otevření se složí k jedné straně. Potřebují však prostor pro otevření před skříní o velikosti 1 křídla. Z těchto důvodů je možné toto kování použít jen  u úzkých skříní, kde by otevření ½ skříně bylo nedostatečné.
Pro výplně jednotlivých křídel můžeme použít široký sortiment výplní a to jak nábytkářských desek LTD, tak i
různých zrcadel, skel, děrovaných desek, ratanových, bambusových, žaluziových a jiných výplní a tím celý
design skříně sladit s okolním interierem bytu, nebo naopak vytvořit dominantní celek.
 

Otočné dveře skříně.

Otočné dveře se využívají ze všech variant nejméně. Princip je takový, že dvířko při otevření zajede do prostoru vedle boku skříně.

Klasicky otevíravé skříně.

Letitý standard pro otevírání skříně je použití klasických pantů. Dvířko se otevře směrem do místnosti. Před skříní tak musí být minimálně prostor na šířku dvířka. Píšeme minimálně, tzn., že je daleko lépe mít před skříní místa více, aby bylo možné kolem skříně projít, i když jsou dvířka otevřená!