Dřez s odkapávačem - Umytí a usušení nádobí v jednom

Dřez s odkapávačem - Umytí a usušení nádobí v jednom

Nač si kupovat zvlášť dřez a zvlášť odkapávač, když si oba dva tyto praktické pomocníky do kuchyně můžete pořídit naráz? Krom toho, že je to časově výhodnější a jednodušší, tak vám takovýto nákup dokáže ušetřit i peníze, neboť ty nejlevnější dřezy s odkapávačem se dají pořídit už za částku pod tisíc korun. Průměrná cena dřezů s prostorem na odkapávání nádobí se pak pohybuje kolem dvou a půl tisíců Kč.

Podle čeho si vybrat dřez s odkapávačem? Základem jsou samozřejmě rozměry - a to nejen samotného dřezu, ale i odkapávací plochy. Nejoblíbenější jsou dřezy, jež mají celkové rozměry okolo 85x55 cm, není ale problémem sehnat ani větší či menší dřezy, nabídka je v tomto ohledu dosti široká. S rozměry úzce souvisí i tvar dřezu - vsadit můžete jak na klasiku v podobě obdélníkového dřezu s odkapávačem, tak i na trendy oválné dřezy. V některých případech mohou být ideální volbou i rohové dřezy.

Materiál a barva dřezu - Klíč ke správnému výběru

Dalším důležitým kritériem výběru dřezu s odkapávačem je barva, kterou by měl dřez mít. Zde máte na výběr z pětice tradičních barev, jež budou na dřezu vždy vypadat dobře. Konkrétně se jedná o černou, bílou, béžovou, šedou a chromovou barvu. Nepsané pravidlo pak hovoří o tom, že ke kuchyni z tmavého dřeva se nejvíce hodí černý, šedý a chromový dřez, ke světlému dřevu zas bílý, béžový nebo chromový dřez. Z toho zároveň i vyplývá, že chromové dřezy jsou nejvíce univerzální a hodí se do opravdu všech kuchyní.

Stejně tak je potřeba se při výběru dřezu určitě pozastavit i nad materiálem, z nějž je dřez i odkapávač vyroben - v naprosté většině případů se totiž materiál použitý na dřez a na odkapávací plochu neliší. Proč je materiál a jeho kvalita naprosto zásadní? Zejména kvůli odolnosti a životnosti dřezu s odkapávačem, zkrátka dřez vyrobený z odolného materiálu toho zvládne přežít daleko více než dřez z nekvalitního levného materiálu.

Jaký materiál dřezu s odkapávačem je nejlepší?

Za nejkvalitnější dřezy se obecně vzato považují ty vyráběné z nerezové oceli. Nabízejí totiž maximální odolnost a životnost za přijatelné ceny. Alternativou k těmto dřezům jsou ty vyráběné z granitu (žuly), jež ve všech zmíněných kategoriích za nerezovými dřezy příliš nezaostávají, navíc se mohou chlubit i luxusně působícím designem - jsou tedy ideální do moderních kuchyní.

Řada dřezů s odkapávačem je pak vyráběna z kompozitních materiálů, tedy ze směsice dvou a více různých materiálů, přičemž mezi nimi většinou dominují právě zmíněná nerez a granit. Jednoduše řečeno se tak dá tvrdit, že takovéto dřezy si berou z těchto dvou materiálů jen to nejlepší. Méně rozšířené, leč hodně zajímavé jsou pak plastové a skleněné dřezy.