Dřevěné sochy motorovou pilou - postup

Nejčtenější

Dřevěné sochy vyrobené pouze pomocí motorové pily.

Dřevěné sochy motorovou pilou - postup

Pěkné-sochy.cz  logoMezi vyhledávané zahradní dekorace patří dřevěné sochy. Takové se vyrábějí odpovídajícími truhlářskými nástroji, nebo pouze motorovou pilou. Autorem přiložených fotografií je Radim Sibera z Pěkné-sochy.cz. Pan Sibera vyrábí nábytek na zakázku a dřevěné sochy zpočátku realizoval na žádost kamarádů, přátel. Žádostí ale bylo takové množství, že začal vyrábět "do zásoby" a vznikl i internetový obchod Pěkné-sochy.cz. Ten byl později rozšířen i o zahradní nábytek. Možnost objednat dřevěnou sochu na míru samozřejmě zůstala.

Stručně vám popíšeme, jak se taková socha motorovou pilou vyrábí. Mezi nejoblíbenější sochy patří napodobeniny zvířat. Přiložené fotografie jsou ze zakázky - dřevěná sochy želvy.

Práce začíná výběrem vhodného dřeva - vhodné velikosti. Kládu je dobré dobře zbavit kůry. Většinou je plná malých kamínků a zeminy, která by zbytečně otupila řetěz pily.

Dalším krokem je nakreslení obrysů želvy na kmen z boků i z čela. Pokud je kmen dostatečně těžký, nemusíme se v tuto chvíli starat o upnutí. Vyřežeme první hrubé obrysy a dále celé dílo postupně zdokonalujeme. Pokud chcete, aby želva stála na rovině, musí se kontrolovat i "rovinatost" nožiček. S motorovou pilou se musí pracovat velmi jemně. Je to hrubý nástroj a každý nevhodný řez může dílo nenávratně pozměnit. Největší pečlivost je třeba věnovat výrazu "obličeje" sochy. Každá sebemenší chybička dokáže výraz změnit ze sympatického na nevzhledný apod..

Pokud bude dřevěná socha umístěna v exteriéru (a to se u sochy vytvořené motorovou pilou předpokládá), je potřeba ještě nějaké povrchové úpravy. Osvědčený způsob je základ provést nejlépe máčením v nějakém přípravku, který zabezpečí výrobek proti plísni a škodlivým broukům. Následuje barevný nátěr nejlépe tenkovrstvou lazurou. Je velmi nutné zabezpečit sochu, aby do ní nevnikala vlhkost například ze země. Sochu - zahradní dekoraci nejlépe umístit na kovové trny apod...

Více o nátěrech dřeva v článku: Nevhodné povrchové úpravy.