Design nábytku | Zlatý řez

Nejčtenější

Zlatý řez - latinsky sectio aurea - je poměr cca 1,618. V umění je považuje za ideální proporční poměr mezi různými délkami. Zlatý řez vznikne rozdělením vzdálenosti dvou bodů (úsečky)...

Design nábytku | Zlatý řez

Zlatý řez - latinsky sectio aurea - je poměr cca 1,618. V umění je považuje za ideální proporční poměr mezi různými délkami. Zlatý řez vznikne rozdělením vzdálenosti dvou bodů (úsečky) na dvě části tak, že poměr větší části ku menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části.

První zmíňky o Zlatém řezu jsou z období těsně před začátkem "našeho letopočtu". Tehdy se hovořilo o tzv. "Božském poměru". Mnoho zmíněk je z období  renesance. Zde ho využívali umělci ve svých dílech nejvíce ve formě zlatého obdélníku. V obdélníku se vyskytuje zlatý řez jako poměr jeho stran. Zlatý řez na nás působí esteticky příjemně, aniž bychom  vnímali proč.

V přírodě se zlatý řez vyskytuje v úžasně obrovském množství úkazů - v celých komplexech jevů  světa.

Uvádí se, že když si nakreslíme několik různých obdélníků a pouze jeden bude mít délky stran ve zlatém poměru, až 75% dotázaných vybere obdélník ve zlatém poměru jako esteticky nejpříjemnější!

Zlatý řez a nábytek

Pokud vybíráte nábytek do svého interiéru nebo přemýšlíte o nábytku na zakázku a nevíte si rady jaké rozměry nebo poměry rozměrů zvolit, nechte se ovlivnit zlatým řezem. Je to stovky let prověřená metoda. Všimněte si, který nábytek na Vás působí dobře a který zase ne. Zjistíte, že ve většině případů, které budou pro Vás příjemné, se jedná o nábytek, jehož poměr stran je právě ve Zlatém řezu!

Více podrobnějších informací o zlatém řezu zde.