Co všechno je dobré vědět o matracích

Některé věci v domácnosti měníme často, jiné méně. Často ale měníme ty, které to nepotřebují, ale právě matrace, které by to potřebovaly, považujeme svou životností „navždy“.

V následujícím textu si povíme, proč bychom při výběru matrace měli postupovat rozvážně a nekupovat ty nejlevnější. Peněženka sice zůstane ušetřena, ale odnese to vaše tělo, popř. i zdraví.

Co všechno je dobré vědět o matracích

Při neuváženém výběru matrace můžeme očekávat, že se v budoucnu seznámíme s bolestmi zad, únavou ze špatného spánku nebo dokonce alergií na prach a roztoče. To vše může mít na svědomí právě vaše matrace.

 

Požadavky na komfortní spaní se od dob našich babiček dost změnily. Postele už nemají vysoká čela, aby netáhlo na nohy a hlavu. Vzhledem k faktu, že dnešní moderní člověk má převážně sedavé zaměstnání, je fyzicky mnohem méně zdatný a jeho ochablé svaly mají mnohem vyšší požadavky na komfortní spaní. Člověk se také dožívá vyššího věku, proto potřebuje, aby mu páteř déle vydržela. Populace je dnes podstatně vyšší, což klade jiné nároky na výběr lůžka. Dříve oblíbené válendy dlouhé 195 cm spoustě lidem komfortní spánek nedopřejí. Správná matrace by měla být o 21 až 34 cm delší než ten, kdo na ní spí (přičítá se délka chodidla).

Jak vybrat dobrou postel?

 

To, na čem záleží kvalita vašeho spánku, je rošt a matrace, proto do jejich výběru investujte více energie (financí) než do samotného rámu postele.

 

Při výběru matrace nám může pomoci tzv. měřící deka. Tuto vymoženost mívají v některých studiích zdravého spánku. Jedná se o zařízení, které monitoruje tlak v kontrolních bodech vznikající stykem těla s podložkou. Počítač pak znázorní jednotlivé zóny, podle kterých poznáme, jestli tlak na matraci není v některých místech tak velký, že by bránil dostatečnému zásobování povrchových tkání krví a tím způsoboval vlivem nedostatku kyslíku bolesti svalů, mravenčení, křeče nebo v krajním případě i proleženiny. Nedokysličené tkáně pak mozku posílají varovné signály, na což mozek zareaguje povelem k změně polohy, např. otočení se. Pokud máte špatnou matraci nebo postel, můžete se v noci otočit i 100x, ale ráno se určitě nebudete cítit odpočatí.

Obecně platí, že starší lidé preferují měkčí matrace. Pamatujte ale, že měkká nemusí být celá matrace, ale jen její povrch – obal.

 

Životnost matrace je vzhledem k mechanickému opotřebení a s ohledem na hygienu udávána 7 až 10 let. Svou službu udělá snímatelný potah, který lze rozepnout po celé délce matrace a který lze prát v pračce. Věděli jste, že za jednu noc jste schopni vypotit 0,2 až 1,5 l potu? Překvapivé, že? Představte si, že všechna tato vlhkost jde do matrace. Proto je tak důležité, aby matrace dýchala ze všech stran, tzn. jak spodem přes rošt, tak i po obvodu. Pokud se v matraci bude vlhkost držet, vytváří se tak ideální životní prostředí pro roztoče, což žádného alergika nepotěší.